Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Г. Прохаски: Повечето работодатели не знаят достатъчно за гъвкавите форми на заетост

Снимка: www.europarl.bg

Над 60 на сто от работодателите не познават възможностите, които дава законодателството за прилагането на гъвкави форми на заетост, съобщи в "Преди всички" Георги Прохаски от Центъра за икономическо развитие. Тези модерни форми на заетост се обсъждат на конференция в София от представители на министерството на труда, синдикати и неправителствени организации. 

Тенденциите през последните години са доста обезпокоителни, макар да очакваме да приключат в един момент. Една от основните модерни форми е работата от разстояние.

Създаването на временни форми на заетост на практика е преповтаряне и възобновяване на проблемите. То в повечето случаи не съвпада с търсенето на пазара на труда. Консултантските фирми и училищата пък съобразяват дейността си с наличните преподаватели в района. Без общи усилия този проблем няма да се реши. Ще е необходим допълнителен ресурс, а преквалификация на преподаватели. Законодателството и новите технологии дават възможности за ефективна работа от разстояние, смята Прохаски.


Гъвкавите форми на заетост се използват където се обработва информация, обясни Веселин Спиридонов от Асоциацията за работа от разстояние:

Големите фирми са наясно с ползите от гъвкавите форми на работа. Човек да може да работи дистанционно - от къщи или да е в движение. Лаптопът на практика е работното място. Спестява се време, от наеми за работни помещения и т.н. Зависи от сферата, разбира се. Между 15 и 18 процента от хората работят по този начин. Повече работодатели трябва да разберат ползата, която имат.

Още за гъвкавите форми на заетост чуйте от звуковите файлове.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени