Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
На първо място трябва да има повече прозрачност за това колко пари имат държавните фирми, откъде са натрупали тези пари, за какво смятат да ги използват и къде държат тези пари, за да може обществото да следи тези средства, които са в някаква степен публични средства, да се използват ефективно. Това заяви в предаването "12+3" икономистът Георги Ангелов.
Повече прозрачност би могло да ни даде представа наистина ли са толкова големи парите, откъде енергетиката има такива пари и за какво смята да ги използва, а също защо ще взима заеми, ако има такива ресурси в енергийните компании. Тези неща ще дадат възможност на обществото и експертите да следят какво се случва.
Ангелов изказа мнение: Един, в някакъв смисъл технически въпрос се вкарва в политическа дискусия с обвинения към президента, към правителството и т.н. Не ми се струва правилно банки, собственици на банки, да навлизат по този начин в политически дискусии. Това не е добре и за икономиката, и за развитието на сектора като цяло. Очевидно е, че има проблем и това, че няма правила, създава всъщност такива напрежения и в банковата система, и между фирмите, има и политически напрежения. Трябва да се направят консенсусни правила и да има доверие към тях.
Ангелов посочи, че освен прозрачност, са необходими и мерки, които да обезпечат избягване на риска: Трябва да има и по-високи изисквания към банките от гледна точка на ликвидност, кредитен рейтинг, капитал – така че да се гарантира, че тези средства са на сигурно място. За бюджетните средства има изискване – те да бъдат напълно обезпечени с държавни ценни книжа, което е възможно в някаква степен да се приложи и за парите на държавните компании. Но не е лошо и да се знае колко дългосрочни са тези пари.