Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една година от старта на Европейската гражданска инициатива

Снимка: БГНЕС

Докладчиците на Европейския парламент за Европейската гражданска инициатива коментираха през седмицата изминалата първа година от нейния старт. Французинът Ален Ламасур от Европейската народна партия изрази радостта си от факта, че повечето регистрирани граждански инициативи са предложени от обикновени граждани, а не от организирани обществени групи. Това според него показва, че усещането за принадлежност към европейското публично пространство расте. 

Зита Гурмай от Унгария, от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент, очерта от своя страна някои възможности за подобрения в процедурата. Според нея събирането на подписи трябва да бъде направено по-лесно както за организаторите, така и за гражданите, като за целта са необходими удобен софтуер и платформа, както и евтин и безопасен начин за поддържане на интернет страници. Зита Гурмай отбеляза също, че е важно в дългосрочен план страните - членки да координират изискванията си за това какви данни на гражданите са необходими при проверка на валидността на подписите.

На 1-ви април миналата година беше открита възможността граждани да участват в европейския законодателен процес, като поставят пред Европейската комисия теми, които ги вълнуват. За да се стигне до обсъждане на нормативно решение по всяка тема, е необходима подписка с участието на поне 1 милион европейски граждани.

В момента в регистъра на Европейската гражданска инициатива са отворени 14 подписки в области като защитата на околната среда, мобилността, медиите, трафика, образованието. Някои са свързани с глобални регулации като предложението временно да се отмени климатично-енергийния пакет на Евросъюза, докато Китай, Индия и САЩ не подпишат споразумение в тази област. Други поставят съвсем конкретни искания като премахването на роуминг таксите в Европа или въвеждането на общ лимит за скоростта на каране от 30 км/ч в градските зони. 

Има инициативи с общочовешки смисъл като тази, която иска забрана и край на финансирането на дейности, които предполагат разрушаване на човешки ембриони, в частност в областите на изследвания, помощ за развитие и обществено здраве. 

Неотдавна председателят на Европейския парламент Мартин Шулц също стана част от една европейска гражданска инициатива, като постави подписа си онлайн в подкрепа на искането за защита на медийния плурализъм и свободата на медиите. 

За това как стартира началото на Европейската гражданска инициатива и какво се случи в първата й година ще говорим с изпълнителния директор на сдружението "Болкан асист" Славея Христова

Интервюто със Славея Христова може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Таня Величкова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна