Не бива казусите да се превръщат в законодателство. Не бива един закон да се сменя по 3-4-5 пъти годишно в зависимост от това какъв казус се е случил и е озвучил публичното пространство, защото това води до нестабилност на законодателството, каза в предаването "Неделя 150" председателят на 42 – рото Народно събрание Михаил Миков.
За реформата в сектора "Сигурност" Миков заяви, че законодателството, свързано с преструктурирането на службите с определени промени ще се движи като най – обща реформа за службите за сигурност.
Доста работа се свърши по тези законопроекти и не бива изцяло нови да се правят. Кой знае какво ново няма да може да се реши. Не бива да си поставяме срокове. Нека правителството в диалог със службите да погледне текстовете и в разумни срокове – месец, два – три да се свърши работа. Смятам, че трябва да има една сериозна реформа към отваряне на системата на МВР към повече отчетност и контрол. Преструктуриране вътре в системата, която да я направи по – ефикасна като възможност за действие. По – ефикасна при събирането на доказателства, които да издържат в съда. Това са все стъпки, които изискват внимателен преглед на звената, които е необходимо да останат в МВР и съответно разчет на финансите. 23-24 години системата се колебае между далечното минало и европейското настояще. Средства за реформата ще се намерят. Тези звена, които изпълняват административни услуги, може да бъдат преосмислени до колко са необходими на МВР. Трябва в МВР ясно да се разграничат полицейските функции от административните, каза Михаил Миков.
Обществените нагласи и очаквания към СДОТО, и лошите натрупани практики очертават необходимост от засилване на гражданския контрол. Трябва да има разкъсване на топлата връзка между оперативен работник и този, който изпълнява технически функции по събирането на информация. СДОТО трябва да се изведе от МВР. Но нека тези въпроси да ги решава правителството. Засилване на контрола с независима агенция и запазване на парламентарния контрол във вида, който беше досега. Трябва да има и постоянен контрол от Бюро за контрол върху СРС, заяви Миков.
По отношение работата по новия правилник за работа на Народното събрание, Михаил Миков каза, че идеите идват от очакванията на гражданите за един по – отворен парламент, за един постоянен диалог с гражданското общество.
Това трябва да намери място в правилника. Другите въпроси, които трябва да намерят място в правилника, в поведението на правителството и в парламентарните групи, е едно стабилизиране на законодателството, а не постоянно по една и съща тема да излизат законодателни инициативи, каза председателят на парламента.
Ще има санкции за отсъствия от НС. Всеки депутат трябва да носи преди всичко лична отговорност. Не споделям, обаче, разбирането за отношението към народните представители като към лоши ученици или недисциплинирани работници, каза Миков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.