Съставът на новото правителство показва, че е налице едно набързо скалъпено представителство на всички по-влиятелни групировки в страната, заяви пред "Хоризонт" социологът Иво Христов. По думите му в една изключително тежка институционална и най-вече икономическа и социална криза максимално представителство на влиятелни широки интереси е разумното политическо действие. Въпросът обаче е на каква цена.
Не всяко действие пред камерите или микрофоните е политика. Политиката е отговорно действие под представителството и защитата на интересите на различни групи в обществото. В изказванията по време на заседанието на парламента днес нямаше индикации за такава политика, с изключение на едно изказване - това на Янаки Стоилов, посочи Христов.
Страната се намира не в криза, а в катастрофа. Тя не се изразява в наличието или отсъствието на един или друг публичен ресурс. Има руиниране на икономиката. Това е финалът на т.нар "български преход", добави социологът.
Иво Христов отбеляза, че 42-рото Народно събрание е на ръба на социалната легитимност, тъй като по-малко от 60% от имащите право на глас са гласували. Парламентът трябва да внимава когато взима политически или икономически решения, тъй като той представлява едно малцинство от българските граждани. Очевидно че кабинетът "Орешарски" ще бъде заложник на различни лобита или интереси в парламента, но това може да бъде и положителна страна, ако се намери балансът между тези интереси.
Коментара на Иво Христов можете да чуете в звуковия файл.