Георги Пирински, заместник-председател на БСП, е на мнение, че гражданският протест показва събуденото гражданско съзнание.
Тези протести изиграха голяма роля, за да осъзнаят институцииите и партиите, че не могат да функционират както досега. Обърнете внимание на третата част от мерките на премиера Орешарски. Тя е за демокрацията на управлението, а първият въпрос е за нов Изборен кодекс, посочи Пирински.
Още в предизборната ни платформа сме се ангажирали новият парламент да говори по нов начин с хората. Не отхвърлям нито една от критиките или възмущението, което звучи. Включително и избирането на Сидеров за председател на етичната комисия. Но гражданският протест не може да подмени институциите. Парламентът сега работи на границата с хората и се счита, че присъствието на "Атака" е подкрепа на правителството. Да помислим по друг начин. Мястото на ГЕРБ е в парламента и никъде другаде. Там, с цялата си аргументация на опозиция да поставят въпросите. Изходът от днешната криза е спазването на нормите на демокрацията, а първата норма е диалогът, каза Пирински.
Всички упреци и възражения трябва да звучат в парламента. Но не звучат, защото ги няма ГЕРБ. Крайно безотговорно поведение е да ги няма. Въпросът е всички ние искаме ли да имаме държава, която да функционира, или искаме разпад на държавата - това е въпросът, пред който сме изправени.
Помолен да коментира поведението на лидера на "Атака" Пирински обясни, че от Сидеров зависи дали ще фунционира парламентът и това е така само защото ГЕРБ не е в парламента. Срам е за опозицията, че се държи по този безотговорен начин. Правителството не обмисля подаването на оставка, защото счита това за крайно безотговорно, уточни събеседникът в "12+3".
Чуйте разговора с Георги Пирински в звуковия файл, а също и репортажите от протестите в София и Варна.