Президентското вето върху поправките в Закона за специалните разузнавателни средства беше отхвърлено. Това стана с гласовете на БСП, ДПС и "Атака".
Решението беше прегласувано, тъй като първоначално не събра необходимите 121 гласа. При второто гласуване "против" ветото гласуваха 125 депутати от трите партии.
Президентът Росен Плевнелиев наложи вето на Закона за изменение и допълнение на Закона за специалните разузнавателни средства и върна текстове за ново разглеждане от Народното събрание с аргумента, че противоречат на конституционнни принципи.
Според държавния глава Законът въвежда правото на новосъздаденото Национално бюро за контрол на СРС да изисква информация и да дава задължителни указания на органите, които разрешават, използват и прилагат СРС. Тези разпоредби, според него, навлизат по недопустим начин в работата на разследващите органи и на съда.
На следващо място президентът изрази несъгласие по отношение на текста, регламентиращ парламентарния контрол, като счете за недопустимо да бъде осъществяван парламентарен контрол от народните представители върху актовете на съда и вътрешното убеждение на магистрати и разследващи органи.
Председателят на правната комисия в НС Христо Бисеров коментира мотивите на президента: Контролната дейност върху магистратите и техните актове се осъществява от ВСС - инспектората. Това е в кавички от указа. Да прочета още един път, да не съм сбъркал. Контролната дейност върху магистратите и техните актове се осъществяват от ВСС. Всеизвестно е, смята комисията по правни въпроси, че контролът върху актовете на органите на съдебната власт се извършва само и единствено по реда на инстанционния контрол.
Заместник-председателят на парламента Мая Манолова заяви, че няма ни най-малък опит за намеса в дейността на съдебната система като добави, че ветото на президента е било пълно с абсурди.