Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христосков: Вдигането на минималните осигурителни праговете не влияе върху заетостта

Не е добре в криза да се увеличава максималният осигурителен доход, смята Христина Христова
Снимка: БГНЕС
За 10 години съществуването на минималните прагове доказа своята необходимост – имаме по-високи приходи от социалното осигуряване, имаме и по-високи обезщетения. Всякакви заплахи, че това води до нарастване на безработицата или че икономиката ставала още по-сива – са несъстоятелни. Това заяви в предаването "Нещо повече" проф. Йордан Христосков – бивш социален министър и бивш шеф на НОИ.

Вдигането на праговете не влияе върху заетостта, категоричен е той и обясни: На всички е ясно, че действителните възнаграждения, които получават поне едно 30-40% от хората са много по-високи от тези, които на практика се отчитат в НАП. Освен това България е страната с най-ниски доходи и ако слушаме тези икономисти, означава половината от българите да се осигуряват на минимална работна заплата, каквото беше състоянието в 2003 г. – 47% се осигуряваха на минимална работна заплата.

Моята идея винаги е била минималните осигурителни прагове да се превърнат в диференцирани минимални заплати по съответни браншове. За съжаление това още не е постигнато. Според мен все още няма кураж това да бъде направено и все още работодателските организации не разбират смисъла на това договаряне, че то води до една много по-добра конкурентна среда вместо сегашния бандитизъм – една част от работодателите да осигуряват работниците си на минималните прагове, а останалата част да плащат извън официално договореното.

Като друг механизъм Христосков посочи да има договаряне на минимални почасови възнаграждения.

Бившият социален министър Христина Христова смята, че няма как да избягаме от постепенното увеличаване на пенсионната възраст.

Стигнали сме в такова състояние, в което вече повече от 60% от парите за пенсии не идват от пенсионно-осигурителните вноски, както трябва да бъде в една пенсионно-осигурителна система, а идват от бюджета през данъците на другите хора и на самите пенсионери. Много е сложна ситуацията в България в пенсионната ни система. Тя не заработи. Тя не можа да предвиди тези характеристики, които в момента има на възнаграждението, на нивото на безработица, на дела на сивата икономика. Нашата система е планирана при други показатели.

Според Христова не е добре в криза да се увеличава максималният осигурителен доход, защото това ще доведе до невнасяне на осигуровки и още повече влошаване финансовото състояние на пенсионната система.

Интервютата чуйте в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна