Пламен Иванов, независим експерт към Атлантическия клуб коментира в "Преди всички" позицията на България по отношение на кризата в Сирия.
Има нюанси на хаотичност в българската позиция, но тя не може да бъде много различна. От това, което виждаме, смята Иванов. В коалиция на желаещите България не би трябвало да участва. Трябва да настояваме за политическо решение само със санкции на Съвета за сигурност на ООН.
Има три основни точки, по които трябва да бъдем активни: Политическа подкрепа за операция за решаване на кризата, осъждане на използването на химическо оръжие и подкрепа за бежанците.
Отношението към употребата на химическо оръжие също е доста скептично на този етап. Отказваме да го признаем, въпреки данните на партньорските разузнавателни служби.
България може да бъде малко по-активна, смята експертът.
Очевидно се отива към сценарий, който да е най-безболезнен заради отрицателната позиция на Русия и Китай. Вариантът „Косово“ не е приложим, тъй като няма същите условности, каза още Иванов.
Проблемите в Сирия са много сериозни, подчерта Ахмед Нагиб, египетски политически анализатор. Ако се наложи намеса, тя трябва да бъде извършена прецизно и не трябва да има сухопътна операция. Тя би върнала лошите спомени от намесата в Ирак. Хората биха се съпротивлявали. Такава намеса би трябвало да забави използването на войски в Сирия и да съкрати съществуването на режима на Асад.
Такава намеса обаче би довела до разделение на хората и в Египет. Освен това, би била използвана за създаване на антиамерикански настроения, а също и като претекст за свободни действия на правителството срещу режима, смята Нагиб.
Интервютата на Валерия Николова с Пламен Иванов и Ахмед Нагиб можете да чуете от звуковите файлове.