Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йерун Дейселблум: ЕС излиза от рецесията

Снимка: Архив

Европа излиза от рецесията и вероятно от кризата. Европейската икономика отбелязва подобен, макар и минимален ръст за пръв път от две години и това е основната причина за почти всеобщия оптимизъм. Други данни, освен тези на "Евростат", показват, че безработицата вече не върви нагоре, а ръст отбелязва и доверието в европейската икономика.

Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум говори пред Комисията по икономичекси и валутни въпроси на ЕП за финансовата стабилност, за икономическата криза и затова дали европейските лидери и институции избраха най-правилните антикризисни мерки и препоръчаха на отделните държави най-подходящите реформи:

Все още не сме излезли напълно от икономическата криза. Излизаме от рецесията, но трябва да сме честни в оценката си, че икономическата криза в ЕС е по-дълбока и по-трудна за справяне, отколкото очаквахме и се надявахме.

Що се отнася до това, че дългът в еврозоната продължава да е от порядъка на 95 на сто от БВП, а редица страни имат и сериозен проблем с дефицита, Йерун Дейселблум обясни:

Бюджетният дефицит беше намален в много страни. Социалната цена, платена за това, беше висока. Дългът расте много бързо във време на криза и е нужно време, за да бъде свален отново. Такава е ситуацията в много страни. Имаме висока задлъжнялост и трябва да излезем от рецесията.

Българският еврокомисар Кристалина Георгиева вижда нещата в по-положителна страна. Според нея Европа вече наистина може да си позволи въздишка на облекчение:

Определено можем, защото не само европейската икономика е по-дорбе. Виждаме също, че и американската икономика продължава да генерира нови работни места . В Европа най-важният проблем на следващите месеци ще бъде да се възстанови доверието на потребителя и да почнат хората да харчат. Това, което дърпа напред и нагоре европейската икономика днес е износът. Това е отлична новина. Означава, че ние сме успели да наваксаме конкурентоспособност и износът не е само добра новина за традиционно силна в това отношение икономика като немската, но го виждаме и в т.нар. програмни страни – Испания, Португалия, Гърция.

Освен повишено потребление повечето европейски политици и икономисти смятат, че за стабилизирането на икономиката ще е нужно още да се стимулира малкия и средния бизнес, да се намали младежката безработица, да продължат реформите на трудовите пазари и да се възстанови нормалното кредитиране.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Диана Чепишева - кор. на БНР в Брюксел

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна