Първите 100 дни на това правителство преминаха в условията на една свръхсериозна политическа криза, каквато България не помни, каза икономистът проф. Димитър Иванов.
Всичко, касаещо дейността на правителството и на отделните министри за първите 100 дни, трябва да се разглежда в контекста на социално - политическата и икономическата обстановка в страната. Нека да не забравяме условията, в които станаха парламентарните избори и целите, с които основните политически партии, особено тези, които формираха това управление, дойдоха на власт. Те дойдоха с идеята за спиране на дълбоката криза в България и за възраждане на българската икономика. Това, което четем в момента в 100-те мерки за 100 дни, както и в различните видове управленски програми, да - бих подчертал, че са налице някои действени мерки, особено в областта на някои социални програми, каза проф. Иванов и припомни тези мерки.
Т.е. има какво правителството да каже, че е извършило. Но големият проблем не е в това. И тези действия, които отчита премиерът създават малко фалшивото чувство, че големите макроикономически проблеми на България са някакви краткосрочни мерки, промени, които можем да ги направим с нарастване на бюджетни разходи. Огромната част от програмата на правителството е разработване на анализи и стратегии. Но едно правителство не е институт за анализи и стратегии. То следва да разработва реални политики, а те липсват. Цялостна икономическа и социална визия липва в действията на правителството. Нямаме нито дума за една нова политика на доходите. Не го виждаме в управленската програма. Една действена политика за намаляване на задлъжнялостта. Не се вижда как ще излезем. Политика на трасформиране на банковия сектор, на безработицата./.../ Считам, че в България се стигна до един политически фарс, защото въпросът за удържането на властта се превърна в по-важен въпрос от спасяването на България. Тук вината на трите парламентарни партии е огромна.
Разговора с проф. Димитър Иванов можете да чуете от звуковия файл.