Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Манчев: Директорът на НЕК не взема сам такова решение, министърът го разпорежда на БЕХ

Снимка: БГНЕС

В решението на Народното събрание, прието тази година, и миналата година решението на МС има две точки. Едната е да спират Белене, а другата е да направят проектнокомпания за седми блок. За VІІ блок се правят съответните разпореждания от съответното ведомство и съответния министър, за да се случи и се одобряват всичките решения, а за "Белене" нищо не се издава. Ние би трябвало да знаем, аз съм и подизпълнител на всичкото отгоре, и трябва да се сетя, че трябва да си спра договора.

Това каза в предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“ собственикът на „Риск Инжинеринг“ Богомил Манчев. Тази седмица на Манчев бяха повдигнати обвинения във връзка с разследването за длъжностно присвояване по консултантски договор за АЕЦ "Белене". Гаранцията му е 1 млн. лева. заради обвинение, че е подпомогнал и подбудил шефа на НЕК да присвои над 8 млн. лева държавни пари. Пред БНР Манчев обясни, че фирмата му е отправяла въпроси какво да прави и след решенията на МС и НС през 2012-а г:

Няма директор на стопанска организация, който да спре договор, без някой да му е разпоредил, защото той след себе си носи всякакви неустойки и плащания, които са в ущърб на съответната компания. Разпорежданията на НС и МС не са императивни задължения за договорите между отделните юридически лица, защото вътре в договорите е вписано, че действията на едната страна става само с писмени известия. Е, нямаме такова. Ние сме питали многократно НЕК.

Не може аз сам на себе си да предизвикам форсмажор. Аз мога да предявя иск към тях, че от тяхното решение, защото аз съм страна потърпевша – той ми е предизвикал едностранно прекратяване и влизаме в едни тежки колизии - и ние, за да спазим нормални партньорски отношения с тях, сме задали писмено питане: „Какво правим в момента“ и продължаваме  да работим. Това, че някой по вертикалата не си върши работата и не знае как... Директорът на НЕК не може да вземе сам такова решение. На него трябва да му разпореди БЕХ, а на БЕХ трябва да му разреши министърът.

Манчев уточни, че освен работата по проекта „Белене“ фирмата му е трябвало да подготви и материали, които защитата да използва при арбитражното дело. Тази работа не е била заложена в основния договор. Той подчерта разликата между "Риск инжинериннг" и руската "Атомстройекспорт":

"Атомстройекспорт" и ние нямаме нищо общо. Двата основни контрагента - НЕК и "Атомстройекспорт" имат договор за изграждане на атомна централа. "Уорли Парсънс" с НЕК имат договор да бъде архитект-инженер със своя подизпълнител "Риск инженеринг". Те са различни субекти.

Бизнесменът определи като невярно твърдението на Асен Василев, че по време на служебното правителство не е имало плащания по проекта:

По време на служебното правителство, по две от фактурите  - за месец март и месец април, доколкото ми е известно – НЕК е платила ДДС. Ако на това му казваме, че няма плащане, значи няма. Според мен има категорично плащане. На всичко отгоре има абсолютно, 300% призната фактура, че т.е. редовно пусната, защото зад нея има редица документи. Процедурата по плащането не се случва, защото аз съм се сетил днес. Първо ни е определен обем от работа и пари, които ще получаваме ежемесечно. За да удостоверим дали тази работа е вярна, аз, като подизпълнител на „Уорли Парсън“, правя съответня сертификат по договора, който се контролира. Той, на базата на моите документи и на своята работа, която е извършил, прави т. нар „сертификат“, предава го на НЕК, те имат комисия, която преглежда целия този документ, подписват се 5-6 или колко хора, дава го на Съвета на директорите на НЕК и те тогава решават да ни плащат. И някой да ми казва, че тази процедура е незаконна или някой не е знаел, че това се случва, да го разказват на някой друг, който никога не е правил договори.

Манчев заяви, че след спирането на строителните дейности обемът работа е намалял и заедно с него са намалели и плащанията по проекта, защото се е работело само по отделни точки от договора, тъй като не всичките дейности са строителни. Необходим е акт 10, за да може изпълнителят да напусне обекта, според ЗУТ, а такъв липсва, уточни Манчев:

През август имахме среща с НЕК и БЕХ. Владимир Инков беше на срещата, беше Боян Боев и техните съответни юристи на компанията. Там имаме протокол, в който е записано, че работата ни досега е била ОК, а от тук нататък ще разсъждаваме как да направим временно прекъсване на договора, който има право по договор да се прави, като те трябва при този момент да преценят дали трябва да предприемат действия, за да започнем акт 10 или не.

Относно гаранцията си той коментира:

Държавата може да поиска да направи каквото си иска с мен, защото тя е държава, а аз съм един, но аз пък съм длъжен да се защитавам срещу тях. Имам право по конституция, на хартия го пише. Какво ще се случи, това е друга тема, но документи имам достатъчно. Само ви обръщам внимание, че не може двама човека да имат по десет хиляди, мярка за неотклонение по 10 000, един – 50 000, аз имам 1 000 000. Това означава, че някой има конкретна цел и то конкретно срещу мен и  компанията ми.

Според него става дума за политически интерес.

 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени