В предложения проектобюджет на страната за догодина е заложен ръст на БВП от 1.8%. От Института за пазарна икономика определиха тази прогноза като оптимистична и настояха за по-сериозни буфери в бюджета. Те предложиха и отпадане на националните субсидии за земеделските производители.
От ИПИ предлагат също 2 процента от здравната вноска да бъдат пренасочени към частни фондове. Икономистите цитираха и класацията на Европейския здравноосигурителен индекс, която поставя страната ни на предпоследно място сред европейските държави.
Докато населението намалява през последните години с 5%, постъпилите в болница се увеличават с 21. Нарастващите разходи за болничната помощ се оправдават със застаряващото население и нуждата от повече харчове.
Но според други изчисления на Института за пазарна икономика населението над 65 години се е увеличило с 5%, а постъпилите в болница в тази възраст - с 45%. В същото време разходите на Здравната каса за целта са нараснали 4 пъти. Следователно проблемът е неефективността на разходите и ниската събираемост на осигуровките, коментира Калоян Стайков:
Тук е нужен доста сериозен контрол защото има си схеми от години, декларира се, че са удържани вноските, не се внасят, бавят се, впоследствие фирмата фалира и държавата не си получава парите в крайна сметка.
А освен солидарната осигурителна система трябва да съществуват и частни фондове, за да се разбие монополът на Касата.
Идеята, че здравите трябва да плащат за болните е много добра, докато не стигнат до някакви абсурди, в които здравите хем плащат за болните, хем след това като отидат да се лекуват отново трябва да платят и за себе си. Някак си се получава двойно плащане, подчертават от Института за пазарна икономика.