Демокрацията ни днес боледува и от нас зависи дали ще намерим бърз път към нейното излекуване, или ще боледуваме през цялата зима, каза в предаването "Преди всички" политикът Александър Йорданов. Той ще присъства на днешната среща на президента Росен Плевнелиев с всичките му предшественици и председатели на Народното събрание през последните 24 години. Той сподели, че днес ще обърне внимание на президента и всички присъстващи на факта, че България е член на ЕС, но българите не живеят като европейци:
Струва ми се, че отговорността и вината е на всички, които участваха в прехода като политици, е, че не допуснахме гражданската воля да решава съдбата на България, а едно задкулисие от хора, които натрупаха пари по нечестен начин. Това е задкулисие, което смята, че парите, а не моралът, законите и гражданите трябва да диктуват нещата у нас. Това е главният проблем.
Александър Йорданов смята, че днешното правителство е слабо и не може да се справи с проблемите на страната:
Това правителство няма стабилно мнозинство и самото то е източник на нестабилност. Да не говорим, че се крепи на гласовете на партия, която има антиевропейска ориентация. Това е тревожно не само за нас, но и за нашите приятели от ЕС./…/ Аз мисля, че не е нормално в България да се явяват над 50 партии на избори, а пет пъти повече да са регистрирани. Ще кажа на президента, че когато стартирахме тази промяна, не сме го мислили така. Идеята беше да има една стабилна политическа сила вляво и вдясно. Нека да има още няколко партии, които се изявяват като участници в политиката. Но това партизанско правене на партии обърква хората в страната и е контрапродуктивно.
Бившият председател на Народното събрание посъветва президента да не чака покана за среща от студентите, а да отиде сам при тях:
Президентът трябва да има по-решително поведение и няма нищо страшно в това директно да каже в лицето на сегашното правителство, че е добре да отстъпи от политическия си инат и да отвори възможност за нови парламентарни избори.
Александър Йорданов каза, че пред всички политици стои като тема необходимостта от свикването на ново Велико народно събрание и да се огледат недостатъците в сегашната Конституция:
Тя беше приета като проект за бъдещето. Ние не знаехме как ще протече преходът, а първо написахме Конституция, която сложи рамките на това бъдеще. Докато в другите страни от бившия социалистически лагер първо промениха системата чрез икономически, социални и други закони и след това, като видяха как функционира новата система на демокрацията, я заковаха в нов основен закон. При тях Конституцията отрази един подобрен свят. Докато у нас тя беше проект за този нов свят. Затова навремето протестирахме тя да не се приема, защото може да заложи капани пред развитието на България. Когато сега хора от различни партии виждат тези недостаци, може да се помисли и това да се възприеме от обществото като Нов обществен договор.
Според Александър Йорданов след изборите загубилите партии е трябвало да предприемат европейски подход, на направят компромис и да протегнат ръка на партията, която е спечелила изборите. Той каза, че преходът, разбиран като смяна на икономическата и политическата система, приключи с приемането ни в ЕС:
Този прием означи края на прехода. Няма как държави с демократични традиции да не могат да преценят, че в една държава има демокрация. Те оцениха нашите усилия и възможности и ни приеха. Това означи края на този преход. А дали ние сега влизаме в друг преход, в рамките на самата демокрация, това е въпрос, на който трябва самите ние да си отговорим.
Цялото интервю с Александър Йорданов можете да чуете от звуковия файл.