Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Това е една от детските песнички, които научаваме още в ранните ни години, пристъпвайки в хорото „Боряно, Борянке… Гласът ти се чува… далече, чак до…” В случая на Боряна Павлова - чак до Америка. Така я знаят нашите сънародници: Боряна от Америка. Странно нещо е Съдбата: Преди 24 г. първо я отвежда в Канада. Там актрисата Боряна Павлова прави други планове за живота си: учи френски по програмата за емигранти. Взема канадски паспорт. И кандидатства за зелена карта в САЩ. Така плановете за бъдеще в Монреал се пренасочват към ритъма на Ню Йорк. Шумен, още по-космополитен, високоетажен. В Ню Йорк трябва да гледаш напред и нагоре, а не в краката си долу. Приема го и като житейска позиция. Обича да обикаля из града пеша, когато има време. Да стига до Уолстрийт и „Боулинг Грийн”, където се намира един от новите артистични символи на града: статуята на Атакуващия бик. 3 200-килограмовата
бронзова фигура, дело на американеца с италиански произход Артуро ди Модика, е въплъщение на съвременната мечта „Да хванеш бика за рогата”, да се усетиш още по-силен и изпълнен с енергия. Тук винаги има както местни жители и емигранти, така и туристи от цял свят. Хората се нуждаят от чувството за единение, кураж и оптимизъм. Боряна има и друга рецепта за това: Българският дамски клуб. Създава го през април 2011 г. Всъщност, домашните й сбирки с близки и приятели прерастват в идеята за нещо по-голямо: българската общност да има свое място за срещи. И нали в основата на всичко ще открием жените, на 13 септември 2011 г. Клубът става официален факт. Но идеята е сериозно подкрепена от мъжете, като Генералния консул на България в САЩ Радослав Точев. На срещите в клуба, всеки втори вторник от месеца, със своите съпруги, приятелки, близки, идват и мъжете. Мотото на клуба „Елате. Говорете. Споделете” превръща делниците в български празник. Жените със своята фина упоритост показват, че заедно могат всичко: да помагат, да готвят, да се смеят заедно, да правят света по-добър. От България вече са им гостували обичани творци като Ванча Дойчева, Никола Анастасов, Елена Петрова, Чочо Попйорданов, 3 пъти - невероятната Стоянка Мутафова, и много други известни личности. Плановете на клуба са да им гостуват още художници, музиканти, артисти… „Красива като българка” – в САЩ Боряна Павлова често чува това по адрес на нашите сънароднички. И решава: чудесен повод да се организира Първи български конкурс за красота в Америка. Той се провежда в Чикаго. До финала,на 26 май 2012 г., достигат 16 момичета. За мис България 2012 в Америка е избрана Росица Стефанова, а нейни подгласнички са Тина Телалян и Мартина Славчева. Артистичен ли е денят на самата Боряна Павлова? – Твърде делови. Живее в Манхатън. Спи по 4 часа. Работа, свещената дума (дали вече само за Америка?!) я кара да остави встрани дипломата по актьорско майсторство от България и да прилага тези свои умения в друго. Работила е в туристическа агенция. Сега е офис-мениджър в лекарски кабинет. Дели времето си между делника, клуба и доброволчеството. Боряна Павлова е посланик на добра воля в инициативата „И аз мога” като популяризира идеите за благотворителност, за подпомагане на деца в нужда, за позитивна нагласа за промяна към по-добро. Каузата споделят и имена като Мат Сотъм (Guns N Roses), скулптурът Игор Устинов, руският писател Михаил Шишкин, холивудският актьор Долф Лунгрен, режисьорът Уилям Скинър и други. Поне веднъж годишно Боряна Павлова си идва в България. После, обратно в Ню Йорк, бърза да сподели в Българския дамски клуб своите нови спомени, идеите за бъдещето и… някоя от вкусните баници, на които е майсторка. Един български адрес в сърцето на Америка, с ритъма на нашенското „Боряно, Борянке…” Боряна Павлова - гост в „А сега накъде”.