Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологическото лято в Хисаря продължава

Със съдействието на програма „Леонардо да Винчи” студенти по археология от Англия прекарват практиката си на разкопки на римските терми в града. Пет от най-забележителните културни обекта само за две години ще се превърнат в туристически атракции. Това ще стане факт чрез проект за 4 млн. лева, осигурени по Оперативна програма „Регионално развитие”. Част от проекта е предвиден за реставрация и консервация на римските терми в центъра на града. Радио Пловдив ни осигури среща с Митко Маджаров, директор на Археологическия музей в Хисаря и на разкопките „Римски терми”, който разказа в „Артефир”:

Комплексът условно го разделям на две части - източна и западна. Източната част на комплекса е тази, която разкопаваме от 1993 г. насам. Западната част е разкопана през 1935 г. от известния голям български археолог Димитър Цончов. Той разкрива помещение с два големи басейна, облицовани с мрамор и помещение с отоплителна система. Стига до разделителна алея, защото силите му се изчерпват и приключва разкопките. Тази западна част е била снабдявана с минерална вода от два каптажа, които са самите бани. Разкритото от Цончов продължава на изток и когато ние започнахме разкопките през 93-а година, успяхме да очертаем плана на комплекса. Видяхме, че точно симетрично зидовете вървят един срещу друг, което показва, че те са свързани.

По отношение на датировката имаме различни мнения с Цончов. Той дава по-късна датировка, някъде след средата на 4-ти век. Сегашните археологически разкопки, общо за термалния комплекс, града и крепостната стена, по категоричен начин показват, че първо към края на 3-ти век е бил изграден римски термален комплекс. За да бъде защитен, е построена крепостната стена. Построени са жилищна сграда, която ние оприличихме на луксозен хотел, римски амфитеатър от края на 3-ти век. За съжаление, амфитеатърът не влиза в тази програма, по която работим сега. За него ще кандидатстваме по друга програма, която трябва да включи и изключително красивия и ценен парк. Целият парк „Момина сълза”, в който има толкова много археологически обекти, осеян е отдолу със старини, се опитваме да запазим и да не влизат в конфликт парк и археология, за да съхраним и двете. Поколенията ще оценят това, че ние не сме унищожили нищо. Сега важното е да успеем всичко, което имаме, да го експонираме по подходящ начин, да го адаптираме в тази паркова среда.

Ще припомня, че още през античността по документи този град е поставен на трето место след градовете Филипополис и Берое като един от големите градове в провинция Тракия. Това е документирано от пътеводител на древногръцкия хронист Херокъл. Това, което виждаме тук, е оценено още в началото на XX век. Първите разкопки са на Богдан Филов от 1909 г. и всички пътешественици още тогава определят мястото като атрактивно археологическо богатство. И това продължава. Цялата експозиция на музея ще може да се види догодина.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени