На церемонията ще присъстват 160 световни делегации. Голямо тридневно тържество ще има в родината на папа Франциск - Аржентина. Днес в църквите в цялата страна ще има литургии за неговото здраве и по обед ще забият всички камбани. На централния площад в Буенос Айрес на централната катедрала ще има огромен екран, на който ще се излъчва церемонията от Ватикана. Ето какво разказа за „Нашия ден” Румен Михайлов, кореспондент на в „Монитор” в Италия:
„Очакваме дъжд, но той не е излишен, на папата ще му върви по вода.
Рим вече е пълен с поклонници и вярващи от целия свят, хиляди са и аржентинците, въпреки призива на папата да си останат в къщи и да дадат парите за пътуването на бедните. Очаква се на тържествената литургия, първата, която ще отслужи папата, да присъстват около 1 млн. души около базиликата „Св. Петър”, а в самата базилика ще бъдат държавните и правителствени ръководители, заедно с ръководителите на православието, дипломати, близки на папата и пр.
На церемонията ще присъстват президентът Росен Плевнелиев и американският вицепрезидент Джо Байдън. Тържествената церемонията ще бъде отслужена от 180 кардинали заедно с папата.
Какви са очакванията за новия папа? Той е възпитан в ордена на йезуитите, поучаващи в смирение, бедност и никакъв ламтеж към власт. Не случайно той е първият папа, избран от този орден. Орденът на йезуитите е бил пазител на папския престол в най-тъмните години на църквата. Благодарение на този орден през Средновековието тя е просъществувала и се утвърдила. Той е бил и жесток орден и не напразно през 18 в. го забраняват. Очакванията за папа Франциск са точно в посока смирение и скромност. Медиите вече говорят за такъв стил на житейско поведение. Досега това беше изразявано само външно, в облеклото. Папа Франциск се отказа от златния пръстен, от златния кръст и носи свой железен кръст и т.н. Остава да се види дали този стил ще продължи и в неговия начин на управление. Засега не иска големи офиси, нито по няколко секретари, предвижда да съкрати максимално висшите служители във Ватикана. Дали външните изяви от тази налагана от ордена на йезуитите линия на поведение ще продължи ще видим. Времената го налагат и именно затова беше избран точно този папа, носител на ценности нужни на нашето време. И още нещо. В края на тази седмица папа Франсциск ще се срещне с предшественика си Бенедикт ХVI, което е безпрецедентно, защото историята не помни през последните 600 г. това да се е случвало на църквата. Оттеглилият се папа каза, че ще съветва, само ако му поискат съветите. Новият папа обикновено търси съвети и тази среща ще има дълбок смисъл, най-вече що се отнася до управлението на Ватикана. В това гнездо на оси се управлява трудно. И папа Франциск ще има нужда от съвети. И още нещо се говори тук.
Отчетливо се дават сигнали, че папа Франциск ще работи много и за сближаването на Източноправославната църква с Католическата църква. Трябва много малко, за да се прегърнат най-после двете църкви. Като знак за това намерение наблюдателите в Италия посочват факта, че при обявяването му за папа Франциск не се нарече папа, а няколко пъти повтори, че е архиепископ, владика на Рим. Знаете, че преди да се разделят двете църкви е имало шестима архиепископи, шестима партиарси в 6 големи града, в шест големи епархии, в които патриарсите са равни. Това значи, че папа Франциск е готов да се прегърне с всички тях и ще направи тази първа крачка на сближаване между тях”.
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!