Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Терорът на естествените монополи

Снимка: БГНЕС
Днес ще търсим предложенията в Закона за защита на потребителя от т. нар. естествени монополисти – електро, топло- и, газоразпределителните дружества. В края на миналата седмица граждански и потребителски организации седнаха за втори път на масата на преговорите в Комисията по енергетика на Народното събрание. Бяха споделени интересни идеи за законови промени, с някои от които ще се запознаем в предаването „Нашият ден” в разговор на Светла Милчева с Георги Христов, енергиен експерт на Движение „Днес”, Явор Куюмджиев, зам.-председател на Комисията по енергетика в НС и по-късно от Павел Кърлев – гл. секретар на Федерацията на потребителите. Ето какво споделиха те:

Явор Куюмджиев: „Категорично не приемаме едностранните действия на монополистите спрямо потребителите. Вече имаме в тази посока конкретни идеи от гражданските организации и се надявам те да бъдат приети. За мен е ненормално да ти спират тока, да ти изпращат сметки, граничещи с фантастиката, да те съдят без да знаеш и да не можеш да реагираш. Искаме да се случат поне няколко неща. Да се забрани спирането на тока при неплатена една или две сметки. Ако се получи сметка с примерно 30% по-голяма от сравнима сметка от предишен период да се промени философията на отношението между клиента и монополния доставчик. Какво става в момента? Първо трябва да си платите, а ако не го направите ви спират услугата. В случая имате единствен изход и той е да си платите и после да потърсите правата си в съда. Дали ще са 30 или 50% ще се дискутира. Идеята е да има някаква граница, за да не може да се злоупотребява от страна на монополиста.
Ако пък приемем да не плащаме преди протеста на сметките, ще изпаднем в хипотезата на масово неплащане. Затова тази конструкция на отношенията, когато доставчикът трябва да докаже потребление, трябва да бъде в по-редки случаи. Ограниченията би мотивирало доставчиците да не допускат грешки по каквито и да е причини. Ще добавя още, че терминът “естествени монополи” не е измислен. Той съществува в природата и във всички икономики. Искам да извадя от заблуждение някои хора, които очакват веднага да се появят конкурентни жици или тръби. Това няма как да стане, няма икономическа логика. Максимална конкуренция, примерно, в пазара на електричеството, означава в къщи да имате три контакта на трима различни доставчика и вие да си избирате кой да включите. Това не може да стане, защото никой не може да инвестира милиарди, за да направи конкурентна електромрежа, която да доведе електричеството до вас. Това наричам аз естествен монопол и там няма как да се създаде конкуренция. Това може да стане само чрез тежка регулация от държавата или чрез създаване на правила, с които монополите да се съобразяват.
Това важи за всички монополисти. Залагаме много на либерализиране на пазара в последните години но се доказа, че това вдига цената между 50 и 150 %! Ние искаме да запазим най-ниската цена в целия ЕС в абсолютни стойности. Този разговор е сложен, но тъй като за нас най-важни са клиентите, се опитваме на направим живота им поне малко по-лек. За себе си това определям като връщане на нормалността в отношенията между естествените монополи и гражданите. В другите европейски държави нашите предложения са отдавна реалност. При тях изключването на услугата става само след уведомление на потребителя, а вкючването е безплатно. При нас хем си плащаш, хем чакаш най-малко 2 до 4 дни да ти пуснат тока. Предлагам абсолютно императивна забрана на заплащане при включване и между 4 и 8 часа срок за пускане. Ще го уточним. Спирането на тока трябва да бъде като последна мярка, а не като наказание и то само след уведомление на абоната. В момента отношенията между монополите и клиентите са, че ние по презумция сме виновни. Пред монополите сме виновни и затова че дишаме. Така се усещаме от доста години. Това трябва да променим.”
Георги Христов: „Засега решенията са от типа спешна помощ за клиентите. Нашите приемни са пълни с оплаквания от потребителите за топлофикационния сектор и електроподаването. Всички оплаквания имат своето основание. Отношенията между доставчиците и техните клиенти граничат с терор. Затова ние считаме, че приетото до сега трябва да бъде въведено, но то да е само първа крачка към генералното решаване на тези въпроси чрез изменение в Закона за енергетиката. Ние сме дали вече предложения в тази посока.”
Павел Кърлев: „На първата среща ние дадохме примера за вече създадените отношения със „Софийска вода” – хората си плащат и през месец два наведнъж, докато са сигурни че сметките им са нормални. При спор има арбитриране, съд и пр. Важното беше да не се прекъсва услугата. В момента, в който ни се предоставя подобна услуга, има едно първо условие при придобиване на лиценза от монополиста и то е непрекъснатост на услугата. Това е основополагащо след като обществото ще я ползва. Затова твърдим, че цялата промяна трябва да е в този смисъл – да не може да се прекъсва услугата. При трайно неплащане, трябва да бъде доказано, че е уведомен клиента. Има достатъчно инструменти за това доказване. Едва след това може да се стигне до спиране на услугата. Днес е крайният срок за изпращане на предложенията си в НС, но си държим на механизма за непрекъснатост на услугата. Трябва да елиминираме тази възможност, за да спрем да говорим и за много други неща.”
Явор Куюмджиев: „Това е една от идеите, залегнали в предложения по текстовете на закона. Останалото обаче също е важно, защото хипотезата прекъсване не е изключена при натрупани задължения. Всички неща са взаимно свързани. И сега има условия за отнемане на лиценза при нарушения, но и това е крайна мярка, каквато е спирането на услугата. Надявам се да не стигаме до там, защото с предложените мерки ще успеем да въведем нормалност в отношенията на пазара. Хората не вярват, че това ще се случи, но ние вярваме. Процедурата от тук нататък е ясна. В рамките на тази седмица ще интегрираме постъпилите текстовете, ще ги внесем в деловодството на НС и в първата сесия на 4 септември се надяваме да бъдат разпределени веднага по комисиите и т.н. Очаквам до края на септември текстовете да влязат в сила.”
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна