Сунитско въстание в Ирак поражда страхове от нова война, пише Вашингтон пост. Избухналото насилие в Ирак заплашва да съсипе голяма част от постигнатото от американските войници преди изтеглянето им, както и стабилността на страната, и поражда страхове от нова гражданска война в региона, който вече и без това страда от конфликта в Сирия. В западната иракска провинция Анбар сунитите започнаха открито въстание срещу доминираното от шиити правителство на иракския премиер Нури ал Малики. Екстремисти, свързани с "Ал Кайда", се възползваха от хаоса, за да развеят знамето си в райони, от които бяха прогонени от американските сили, включително Фалуджа - град с голямо символично значение, в който американската армия води най-кървавата си битка след войната във Виетнам, посочва "Вашингтон пост".
САЩ и Иран се изправят срещу общи врагове в близкоизточно противоборство, пише Ню Йорк таймс. Въпреки преговорите между САЩ и Иран за ядрената програма на Ислямската република, те се оказват на една и съща страна по редица регионални въпроси във връзка с бушуващия в Близкия изток екстремизъм, отбелязва "Ню Йорк таймс". Макар и двете страни да продължават тихомълком да преследват често пъти несъвместимите си интереси, те биват сближавани от общото си противопоставяне срещу млади сунитски бойци, които развяват знамето на "Ал Кайда" в Сирия, Ливан, Ирак, Афганистан и Йемен, коментира "Ню Йорк таймс".
Крал Хуан Карлос заявил на Великобритания, че Испания "в действителност не искала" да си връща Гибралтар, защото това щяло да доведе до териториални претенции от страна на Мароко, пише Дейли телеграф, като се позовава на разсекретени документи от 80-те години на британското външно министерство. Монархът признал по време на среща в Мадрид през 1983-та г. с тогавашния посланик на Обединеното кралство в Испания, сър Ричард Парсънс, че не било в интерес на страната му да си връща Гибралтар в близко бъдеще. Детайлите около срещата са огласени от британския Национален архив като част от редица секретни правителствени документи, декласифицирани според правилото за 30-годишна давност.
Забраната да се пуши на обществени места в Русия, влязла в сила през юни, е най-популярният миналогодишен закон в страната. Над 250 000 интернет потребители са правили опити да разберат къде вече не могат да пушат и колко ще им струва занапред вредният навик, пише Московский комсомолец.