Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бобева: Държавните предприятия формират значителна част от заетостта и БВП, но имат и 9 млрд. лв. задължения

Начините на реформиране на държавните дружества и работата им по запазване на икономически растеж в условията на криза обсъждат експерти на форум, организиран по инициатива на вицепремиера Даниела Бобева. Конференцията е на тема "Регулаторна рамка и политика на управление на държавните предприятия с над 50% държавно участие".

Заместник министър-председателят по икономическото развитие разказа в "Преди всички", че се връща от Виена и там е имала срещи с ръководители на страните от Югоизточна Европа - Албания, Косово, Македония. Говорили са за коридор №8 и за проектите по Дунавската стратегия.

Във фокуса на днешната дискусия е насърчаване на икономическия растеж от гледна точка на държавните предприятия.

Сега, след като сме приватизирали значителна част от държавния сектор, е време да се насочим към едно по-активно управление на държавните предприятия.

Бобева изрази изненада, че в България все още има 249 предприятия с повече от 50 процента държавно участие. Те формират една значителна част от заетостта, а също и от брутния вътрешен продукт на държавата.

Държавата е лош стопанин. Ако погледнем данните за задълженията на държавните предприятия, те са над 9 милиарда, от които 6 милиарда са краткосрочни. Има и предприятия, които печелят – от тези 249 - 92 са на печалба. Въпросът е доколко реална е тази печалба? Трудно се управляват държавни предприятия, те са подложени на несигурност, политическо влияние. Те изпълняват и социални функции. Основен проблем е липсата на сигурност - смените в ръководствата на тези предприятия. Трябва да има закон за управлението на държавните предприятия, смята още Даниела Бобева.

По ключовия въпрос за политическото влияние върху държавните предприятия и определянето на бордовете вицепремиерът смята, че след като предприятията са държавни, то държавата трябва да носи отговорност за тяхното управление.

Въпросът е да имаш публичен контрол върху тях – включително с участие на представители на обществото в техните органи за управление, както и прозрачност в работата им – те трябва да се управляват така, както публичните дружества.

Като един сериозните проблеми в държавните предприятия министър Бобева изтъкна липсата на сигурност – смените в правителствата създават атмосфера, в която се работи по-трудно. Ето защо смятам, че трябва да уредим тези предприятия със закон, което ще им даде възможност да се управляват като стабилни търговски дружества.

 

Цялото интервю на Таня Величкова с Даниела Бобева можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна