Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
От преди 10 години Иран е осигурил възможността за МААЕ да има достъп до нашата ядрена програма, която е мирна. Онова, при което има несъгласие, е свързано с места, които не са представени на МААЕ като ядрени обекти. Но МААЕ възнамерява въз основа на анекса на протокол да направи инспекция на тези обекти, но нито Иран, нито нашият парламент още не са ратифицирали този протокол. Това каза посланикът на Иран у нас Н.Пр. Абдула Норузи в интервю за предаването "Събота 150".
Опитът ни от нашето сътрудничество с МААЕ през годините показва, че ние дори 90% не можем да се доверим на Агенцията, защото смятаме информацията, свързана с нашите ядрени учени, които са били убивани от агентите на Мусад, именно чрез МААЕ е стигнала до тях, но за да докажем нашето съдействие и да възпираме държавите от 5+1 от критики спрямо Иран се налага да им се доверим, но запазваме правото си да изразим своето несъгласие срещу недействителните оценки на МААЕ, добави той.
Първата стъпка след подписаното споразумение вече е направена и иранската страна покани инспектори на МААЕ. За това, което предстои, Н.Пр. Норузи каза: Всичките членове и стъпките, които са били съгласувани в Женева са свързани помежду си, така че само едно нарушение ще води до нарушаването на всички останали стъпки.
Той обясни още, че е предвидена комисия, която да следи развитието на работата по споразумението и ще пречи на проблемите, които могат да възникват.
По отношение на българо-иранските отношения, Н.Пр. Норузи заяви: Отношенията между Иран и България са дългогодишни. Ние празнувахме 115 години от дипломатическите си отношения. Имаме общи исторически корени и винаги са съществували положителни емоции между двата народа, които водят до приятелски отношения между двете държави. За съжаление, поради несправедливите санкции, налагани на Иран от страна на Запада и лошата атмосфера, която съществува в отношенията между Иран и Запада в последните години, икономическите и търговските отношения между Иран и България също са се намалили. Въпреки това в последните години сътрудничеството ни в областта на спорта и културата винаги са се развивали положително и всичко това води до подписване на споразумение за обмен в областта на културата, спорта и науката, които са добри признаци за сътрудничество. /…/ Най-важната част за България е енергетиката и природния газ. Знаете, че Иран е сред най-големите държави производители на природен газ. От друга страна България има нужда от енергийни ресурси, енергийна диверсификация и енергетиката е един дар Божий, който не познава граници. Но, за съжаление, различни политически ограничения пречат на другите държави, включително и българският народ, да имат достъп до там. Имаме готовност във всяка програма или планове за пренос на ирански газ до Европа - да участваме в това с България.