Не мисля, че Европа е тази, която трябва да води разговори на политическо ниво за един чисто търговски проект. Когато говорим за "Южен поток", трябва да имаме предвид и проекта "Набуко". Известно е, че на проекта "Набуко" такива преференции не са му предоставени, въпреки че е европейски проект и аз не мога да си представя ЕС да предостави преференции на един проект, който по същество е напълно излишен за Европа за сметка на такъв проект като "Набуко", който е жизненонеобходим. Така че преговорите могат да продължат много дълго време, но едва ли очакванията за предоставяне на сериозни преференции за проекта "Южен поток" ще се реализират. Това каза енергийният експерт Христо Казанджиев в интервю за предаването "Нещо повече".
Вън от всякакво съмнение от начина, по който е структуриран проекта, участието и значението за страните е изключително в интерес на Русия и не в интерес на България, така че мисля, че България само би спечелила, ако този проект не се реализира на нейна територия по начина, по който е структуриран, обясни той.
Енергийният експерт Атанас Тасев заяви: Никой не може да каже колко време могат да протекат преговорите с Русия. Най-важното е, че тези преговори за "Южен поток" започват и за първи път от много години Европа заема подобаващото й място в предговорите с Русия, защото досега Русия винаги отиваше на сепаратни преговори.
Този проект беше замислен като геополитически и продължава да бъде такъв, така че тук няма никаква икономика, има само политика, защото от икономическа гледна точка този проект е безумно скъп и както виждате, Русия харчи страшно много пари да се докаже пред Европа, че е надежден доставчик на газ, защото по критериите на ЕК, гарантираността на доставките е с по-висок приоритет, отколкото диверсификацията.
"Южен поток" решава тази задача, защото вече и руската страна отдавна призна, че "Северен поток" и "Южен поток" са байпасиращи на досегашната транзитна схема, която е около 120 млрд. през Украйна, 30 млрд. без Беларус, но по принцип съм съгласен с г-н Казанджиев, винаги печели собственикът на тръбата.
По отношение на 7-и реактор на АЕЦ "Козлодуй", Тасев каза: Последните няколко седмици показват голяма еволюция в становището на правителството. В крайна сметка при последната информация, която даде икономическият министър, зае достойното си място като само пазарен проект. Защото само когато е изцяло частен и пазарно ориентиран, той може да мине без търг и конкурс. Ако имаше дори 1% държавно участие, трябваше да се минат всички дълги процедури през Закона за обществените поръчки. Започват едни тежки и дълги преговори.
Според Казанджиев правителството няма интегрирана енергийна политика и не може да се говори за енергийна политика и добави: Не е въпросът дали да се изгражда 7-и блок, а кога.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.