Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Очаквах да отпадне идеята за ранно пенсиониране. Това заяви в предаването "Нещо повече" експертът Мика Зайкова.
Пенсионната реформа естествено не е стартирала от Дянков, не започва светът от него. Пенсионната реформа стартира още в края на 1999 година. За да има наистина реформа, особено пенсионна, която би трябвало да бъде много дългосрочна, трябва да има обществен и политически консенсус, коментира експертът и добави, че всяко правителство идва със собствена концепция.
Ако продължава деструктивното поведение на опозицията, която и да е тя, която да казва на всичко "Не", не само сега, но и при следващите правителства ние няма да направим това, което иска от нас не само ЕС и Световната банка, а това, което иска от нас животът и демографската криза. Ние задължително трябва да направим такава реформа, категорична е Мика Зайкова.
Наистина има една дупка от около 2 милиарда в ДОО. Тя не идва само от това, че сме намалили вноските. Другата причина е, че трябва да се направи реформа в самата система. Това е най-важното. Т.е. всички неща, които не са пенсия, да бъдат изчистени от Фонда за пенсионно осигуряване, защото сега в момента се плаща т.нар. социална пенсия, т.е. нещо, което получава един човек като навърши 65 години, ако не е работил, но вече е стар, няма с какво да се подпомогне, няма кой да го гледа и няма доходи. На всички трябва да се помага, само че това е социално подпомагане и мястото не му е в парите за пенсии, където хората, които са работили, имат някакъв принос и съобразно него те получават пенсия. Второто нещо, което трябва да се направи, е да се прегледат отново инвалидните пенсии. Трябва да се засили контролът и да получават инвалидна пенсия само хората, които наистина имат нужда от това. Вдовишките добавки не трябва да са също в този фонд, коментира Зайкова. Тя добави също, че страната трябва да се отърси от професионалните пенсионни фондове.