2013-а година наистина е най-динамичната от 16 години насам поради политическото напрежение, протестите и предизвикателствата, които трябваше да преодолее България. Това обаче не е изненадващо, защото признаците за натрупване на напрежение, водещо до протести, са още от 2008-2009 година, т.е. началото на кризата. Това каза проф. Кръстьо Петков в интервю за предаването "12+3".
Доста от коментаторите изпускат от полезрението си факта, че протестите външно са политически, но основата е една и съща, тя е икономическа и социална, така че през 2014-а година нещата ще се предопределят в голяма степен от икономическата ситуация и финансовата кондиция на България, добави той.
По отношение на заемите, които правителството ще изтегли, проф. Петков коментира:
Тези 900 млн. не са изненада. Това беше заявено и коментирано от колеги, които заявиха, че без да се теглят заеми, няма как българската финансова система да продължи да бъде устойчива, първо, поради необходимостта да се изплащат пари, когато настъпват падежите по вече взети заеми в миналото и второ, защото в условията на криза, продължаваща стегнация и фалити, няма как приходната част да скочи с 50, 100 и повече процента. Отнякъде трябва да се набавят пари и понеже равнището на външния дълг в България е едно от най-ниските, България може да си позволи едно контролирано нарастване на дълга. Границата е определена вече от ЕС. Спокойно можем да отидем на 25-27% на външен дълг, сравнен с БВП. Проблемът е какви са заемите и за какво се изразходват особено когато въпросът опре до по-крупни заеми, каквито според редица колеги икономисти се налага правителството да предприеме. България няма как да мине без един дългосрочен револвиращ заем между 6 и 9 млрд. долара за преструктуриране на икономиката, за да се направи икономиката конкурентоспособна и да започне да излиза от кризата. Второто условие е пълни гаранции за прозрачност и за стопиране на корупцията.
Според проф. Петков трябва да се оповестят списъците на хората, които участват в разработването и след това прилагането на инструментите по заема и това трябва да се направи със задна дата: Нека да видим списъка на облигационерите, които купиха облигациите по време на разиграването на Дянковия заем през юни-юли 2012-а година и да видим онези, които купиха облигациите по земеделския заем от тази година, а в бъдеще, когато става дума за подобни големи суми, винаги да има прозрачност.
Във връзка с политическата обстановка в страната проф. Петков заяви, че 2014-а година няма да бъде година на статуквото: Започнало е сериозно преструктуриране в десния сектор. На второ място, предстои да стартира нова инициатива на левицата и да участва на европейските избори с нова лява листа, наричат я Автентична лява листа. В спектъра на националистите активна роля играе Националният фронт и той ще разширява влиянието си. Не на последно място, са прави онези, които очакват изненада и от "България без цензура". /…/ Най-малко две нови коалиции или партии ще намерят място като представители на България в следващия парламент. Моята прогноза е, че от политическа гледна точка в края на 2014-а година България ще бъде различна и това е сериозен сигнал за промяна през 2015-а и 2016-а година.
Цялото интервю с проф. Кръстьо Петков можете да чуете от звуковия файл.