Волейбол: След 12 години женският ни тим отново е на световно

Треньорът Марчело Абонданца и неговите състезателки се класираха за световното в Италия след 12-годишна пауза

България спечели с 3:1 (25:11, 32:34, 25:9, 25:23) срещу Беларус и се класира за световното първенство по волейбол за жени в Италия. Българският отбор завърши с три победи от три двубоя в квалификационния турнир, който приключи в "Арена
Самоков".

Българките си осигуриха участие на Мондиал 2014 още след третия гейм, при резултат 2:1. Избраничките на треньора Марчело Абонданца лесно поведоха с 1:0 след 25:11, но след това Беларус изравни след маратонски втори гейм, продължил близо 40 минути. Все пак България си върна аванса след разгромното 25:9 в
третата част, което беше решителният момент в двубоя. Четвъртият гейм отново премина при поделено превъзходство, но българките заслужено спечелиха с 25:23 и крайното 3:1 за радост на близо хиляда български запалянковци. Срещата продължи
повече от час и половина.

Най-резултатна за успеха на българския отбор беше Емилия Николова с 20 точки. Елица Василева добави още 17 точки за успеха.

България ще участва на световния шампионат за първи път от 12 години и за общо 11-ти път в историята си. На Мондиал 2002 българките завършиха на осмото място в крайното класиране.