Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
В политически план тунизийската революция беше успех, заяви в предаването "Събота 150" проф. Ахмед Дрис – преподавател по международни отношения в Туниския университет и директор на Тунизийско училище за политика.
Днес има консенсус между различните политически играчи, има напредък в изработването на новата конституция. Затова можем да кажем, че успяхме, доколкото се постигна необратимост на демократичните процеси. Преди няколко месеца имаше сериозни противоречия. Но за наше щастие консенсусът се превърна в ключова дума за политическата ни класа, която осъзна своята отговорност за демократизацията на страната. След второто политическо убийство миналата година, сега вече забелязваме възраждане на оптимизма в Тунис. Но за успех можем да говорим само в политически план. В икономическата и социалната сфера има много трудности за преодоляване. Няколко правителства не успяха да се справят с тях. И тъй като няма как да стане чудо в икономиката за кратко време, хората започват да изпитват разочарование.
За него подадената оставка от премиера Али Лараед е напълно положителен ход, защото се вписва в рамките на националния диалог. Той определи сегашния вариант на конституционния текст като компромисен и доста модерен.
Ислямистките радикални организации в Тунис нямат влияние в обществото, защото движението, наричано салафизъм, е чуждо за тунизийския народ, посочи проф. Дрис и допълни: Те са малцинство, но за сметка на това са много видими – като облекло, като поведение и начин на действие на улицата. Но отдавна в Тунис се практикува умерен ислям и поради това те не са масово приети от обществото.