Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланик Исаков: Темата "Белене" не е затворена

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Темата "Белене" не е затворена, заяви в интервю за "Хоризонт" руският посланик у нас Юрий Исаков.

Ние работим по реализацията на проекта "Южен поток". За страната ви според официалните оценки това е много важен проект, който ще донесе много големи инвестиции, възлизащи на повече от 3 млрд. евро и създаването, разбира се, на множество работни места, което в условията на макар и затихваща криза, ще има огромно значение. Струва ми се, че "Южен поток" може да послужи за локомотив, който ще позволи да бъде изведена българската икономика и ще я постави на пътя на динамичното и постъпателно развитие. Няма нищо сравнимо в икономическия дневен ред на България с "Южен поток". Надявам се, че това ще бъде исторически и съдбоносен проект, както за братска България, така и за българските ни партньори. Искам да кажа още няколко думи и за проекта за АЕЦ "Белене". Тази тема не е затворена. Както знаете, сегашното българско правителство поставя въпроса за повторната оценка за финансово-икономическия модел на този проект. И на основание на този повторен анализ, доколкото разбирам, планира се да се върне още веднъж към проекта "Белене". Това би бил още един важен енергиен мощен проект, който би предал сериозно ускорение на цялата българска икономика. Без да прибързваме, ще изчакаме и ще видим какво решение ще бъде взето от властите в София по този въпрос.


На въпрос готова ли е Русия да приеме евентуален български отказ от изграждането на "Белене", руският посланик отговори: 

България, разбира се, е суверенна държава и правителството ви е в правото си да взема едни или други решения. Но в тази връзка бих искал да добавя, че, ако се стигне до такова негативно решение, свързано с неизграждането на този проект, ще трябва да се изяснят някои финансови въпроси, свързани с това, че руската страна вече е вложила в реализацията на този проект няколко стотин милиона евро. Това са много сериозни пари, дори и за Русия, и ние бихме желали да бъде намерено решение на този въпрос. Сам разбирате, че икономическите партньори трябва да се отнасят с необходимата отговорност едни към други. Това очакваме и от българската страна. Перспективата е арбитражно споразумение по този въпрос, но и не изключвам да бъдат предприети и някакви досъдебни решения. И затова не искам да гадая, но във всеки случай аз смятам, че "Белене" има перспектива и при наличие на, подчертавам, неполитизиран подход от гледна точка на пресмятането на икономическите ползи, който ще донесе на България този проект. И когато такъв анализ бъде направен, тогава ще има и сериозни шансове за възобновяването на този проект. За това, че трябва да се водите от икономическите мотиви, за мен няма никакво съмнение. Неотдавна, ще ви припомня, че намиращата се в близост до България - Унгария, взе решение за изграждането на два допълнителни блока на територията на действащата атомна електростанция. По този начин след пускането на тези два блока, тя ще си осигурява изцяло енергийните потребности.

Чуйте в звуковия файл дали Русия е готова за Олимпиадата в Сочи и за въведените мерки за сигурност.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна