Предаването на БНР и програма „Хоризонт“ „ Спорт и мизука“, което миналата година навърши 50 години, спечели Голямата награда „Сирак Скитник“.
Спортното предаване се излъчва в ефира без прекъсване от създаването му и заради своя стил се наложи през годините като едно от най-слушаните и обичани радиопредавания в националния ефир. Тайната е в сърцатостта към работата, любовта към спорта, отдадеността на екипа и уникалната възможност чрез директните връзки в ефира на БНР слушателите да присъстват на всички футболни срещи и значими спортни събития. Това е най-старото предаване в българския ефир изобщо, не само спортно.
Началото е през 1963-та година. Тогава пред микрофона сядат основателят на спортната редакция Петър Петров, когото приятелите наричат Старото Петре, и Петър Милушев. Милушев е човекът, когото можем да наречем "бащата" на "Спорт и музика". Три години по-рано той е командирован на Олимпиадата в Рим. Там посещава едно от спортните студиа на RAI. Силно впечатление му прави темпераментен коментатор със слушалки, който седи пред пулт с двайсетина бутона и непрекъснато ги превключва. Става ясно, че той е в директна телефонна връзка със стадионите и залите, където се провеждат Игрите, и включва репортерите в най-интересните моменти. От време на време се пуска и музика. След завръщането си в България Милушев решава, че италианската идея може да бъде "открадната". В началото "Спорт и музика" започва да включва по един-два мача от футболното ни първенство - Боби Симеонов и Любен Попов предават от софийските стадиони. По-късно се присъединяват Митко Чуков, Николай Галов, Емил Александров и Васил Атанасов от Пловдив. Митко Гогошев и Стефан Янев от Варна, Сава Тончев от Шумен. С годините екипът се разраства и постепенно в него влизат още незабравими гласове.
Важно и значимо за радиото е, че в предаването участва абсолютно цялата Спортна редакция на БНР. В "Спорт и музика" са застъпени всички журналистически жанрове – пряко предаване на спортни събития, коментари, новини, интервюта, кореспонденции, обзори.
Екипът на "Спорт и музика" винаги се е стремял към технически нововъведения, които по-късно са намирали приложение и в останалите предавания и емисии на БНР. Пример са и последните две мултимедийни устройства, които бяха внедрени при прякото предаване на футболните срещи и използват бързо развиващата се 3G мрежа в България. Съвсем естествено с появата на нови медийни продукти предаването "Спорт и музика" също се променя, за да отговори на изискванията на слушателите.
Не на последно място предаването е изиграло през годините и решаваща роля при определянето на музикалния вкус на слушателите. Балансът между говор и музика, който осигурява екипът, е еталон за радиожурналистика. Музиката в "Спорт и музика" често е превръщала тематично свързаните песни с материалите в хитове.
За 50 години предаването е излъчвало от почти всяка точка на света. Бокс от Тайланд, тенис от Австралия, световно по футбол от ЮАР, от базовия лагер на експедицията ни, покорила Еверест през 1984-та година, когато загива Христо Проданов. И дори мач от Полярния кръг. Така "Спорт и музика" може да се похвали с преки предавания от Сидни до Ванкувър, от Акурейре до Кейптаун и от Токио до Рио де Жанейро.
Пред микрофона на "Спорт и музика" за последните 50 години са заставали изтъкнати журналисти, сред които Петър Милушев и Петър Петров (създателите на предаването), Калин Катев, Емил Кожухаров, Асен Минчев, Тихомир Бенчев, Руслан Райчев, Красимир Луканов, Николай Веселинов, Теодор Черешев, Ивайло Герчев, Иван Пашов, Огнян Симеонов, Борислав Нинов, Илиян Христов. За налагането на успеха на предаването "Спорт и музика" през годините са работили редом с коментаторите и кореспондентите от страната, звукорежисьори, музикалните редактори, технически екипи.
Създателите – Петър Милушев и Петър Петров, както и техните последователи доведоха "Спорт и музика" на върха, който все още е недостижим за конкуренцията и вече 50 години магическият тромпет продължава да звучи от ефира на програма „Хоризонт”.