Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гневна реакция сред обществеността в Трявна предизвика шоуто "Звук и светлина"

Снимка: БГНЕС

В условията на криза и отънели бюджети на общините на всички европейски средства, които влизат в общините, се гледа с надежда и очакване да имат добър ефект върху живота в съответния град. Невинаги обаче това се получава. Част от проект по Оперативна програма „Регионално развитие“, реализиран в Трявна, предизвика бурна гневна реакция сред обществеността. Тревненци направиха петиция, в която настояват за запазване автентичността на града си. Днес е крайният срок за подписване на тази петиция. Утре тя ще бъде внесена в съответните институции. В нея се казва: Повод за тази петиция е проектът „Трявна – градът, в който се ражда красота“ и по-специално шоуто „Звук и светлина“ върху часовниковата кула и старото школо. Смятаме, че това шоу е неприемливо за нас, гражданите на Трявна, във вида, в който го виждаме, защото не пресъздава духа на нашия възрожденски град.

Позицията на тревненеца Светлин Стефанов е: Ще заприличаме ли на онази комична ситуация с бара от Дивия запад с табела над пианото „Не стреляйте по пианиста, той само толкова може. Защото пианистът ще си тръгне, а ние ще си носим славата на бар с лоша музика и ще си тръгне с хонорар, който сме му подарили за посредственост.

Журналистът Вера Христова каза: Трявна не понася фалш, не понася експерименти, които са претенциозни и могат да загрозят хубавото лице на този град.

Художникът Пламен Пенев добави: Никаква грижа относно запазване на автентичния вид, който при евентуални ремонти и подновявания би трябвало да бъде направен поне с консултацията на реставратори. Всички строителни проекти, които минаха за тези години, всички бяха точно на дюлгерски принцип. /…/ Това е един твърде шареничък, твърде шумничък спектакъл, абсолютно кичозен вид с разни светещи кабели и такива грозотии. Струва ми се, че е безвъзвратно късно, защото това, което вече се е счупило… някой може да се опита да залепи парчетата наново, но това няма да е същото. Този шарен цирк е абсурден.

Орфей Миндов
– директор на Художественото училище в града, изказа мнение: Това, което видях, изобщо не подхожда за града. Тези светлинки от някакъв панаир е смях в залата. За мен е абсолютен кич цялата история – нито е адаптирана към архитектурата, нито към историята и ми е болно, защото за пореден път се харчат средства за неща, които са на ниво художествена самодейност от този елементарен вид, който го виждахме 60-те – 70-те години. Болно ми е, че се дават средства за неща, които нямат никаква художествена стойност. По този начин се толерира непрофесионалното, кичът, пошлото, което ни принизява и вреди на нашето бъдещо поколение. По-скоро ще рискуваме туристите, отколкото ще е нещо, което да ги привлича.

Когато вечер в тъмното стъпиш на старинния площад и пред теб започват да изплуват легенди от отминали времена, историята на града, няма как да не се развълнуваш
. Това заяви в предаването „Преди всички“ инж. Радостина Пухтова – главен инженер на Общината и ръководител на екипа по управление на проекта. Тя е доволна от изпълнението на проекта. Пухтова подчерта, че фирмата-изпълнител е определена съгласно Закона за обществените поръчки, като тя има опит в тази област и е била одобрена.

Много специалисти реставратори работиха, които съгласно Закона за културното наследство имат съответните дипломи и сертификати. Работено е много прецизно
, подчерта инж. Пухтова.

Цялото интервю на Веселина Миланова с тревненци и с инж. Пухтова можете да чуете от звуковия файл.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна