Откритото управление е една система от политики, мерки, систематични усилия и от активно представяне на информацията по целия процес на взимане на решение и първото опровержение, че откритото управление не е присъща политика на това правителство, е фактът, че съвсем неочаквано Лютви Местан обяви новата селскостопанска политика с едни решения, които очевидно не бяха добре обсъдени. Говорим за тези 1 250 евро, които той обеща на малките селскостопански производители и на практика дори това не е минало през обществено обсъждане. Предполагам, че ще има някакви реакции на съответните браншове, които би могло да засегне, добави тя.
Новият момент при това управление е тази помпозност на контакта с медиите, демонстрирането на няколко, според мен, скрити послания, които имаше в това събитие. Първото е да се покаже увереност на това управление, че знае какво прави, че мисли за бъдещето на България. Второто е, че резултатите от евроизборите вече бяха поставени като основание за пълен мандат. Много активно се говореше за това, че след изборите идва нов етап от управлението на правителството. Точно заради това мисля, че събитието имаше и планиран предизборен ефект – да се въведе управляващата коалиция в ситуацията на предстояща предизборна кампания. Стана ясно, че не могат да се определят критериите за успех в тази кампания и по същество, струва ми се, това поведение е един отказ от регламент, коментира още Бъчварова.
Според нея никой не е могъл да посочи критериите, по които се вземат решенията в управлението: Никой не можа да даде отговор на този въпрос. Този въпрос увисва без отговор.
Бъчварова смята, че много ясно е било таргетирано политическото послание на двамата партийни лидери: Техните изявления бяха насочени към специфичните им електорати. Как ще реагира обществеността на това, което беше казано, ми е трудно да отговоря.
Тя посочи, че не е могло да бъде скрито напрежението между властта и медиите: Слава Богу, във втората част на събитието представителите на медиите се окопитиха и успяха да зададат няколко принципни и много важни въпроси както за критериите, по които се определя отношението към една или друга медия, така и за финансирането, за което не получиха отговор, и стигнахме до голямата тема за това как да се регламентира медийната среда в България. Факт е, че има натрупване на зависимости и проблеми. Отговорите и на тримата по същество показаха, че те не са наясно с този проблем – каква е медийната регулация, докъде можем да стигнем и доколко тя може да реши проблемите в обществото?
Цялото интервю с Румяна Бъчварова можете да чуете от звуковия файл.