Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соломон Паси: С отстъпките си демокрацията засилва апетита на диктаторите

Снимка: БГНЕС

Визитата на генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен не е изненадваща и не трябва да търсим някакви чудеса в това. Беше чудно, че дойде генерален секретар на НАТО през 1991 г.

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ президентът на Атлантическия клуб и бивш министър на външните работи Соломон Паси. Мандатът на Расмусен изтича и е нормално той да направи прощални визити в по-важните страни, заяви Паси. България е станала такава в контекста на кризата в Украйна, допълни той.

От съдбата на Крим можеше да бъде сполетяна и България и Румъния, ако не бяхме станали член на НАТО преди 10 години. Границите на НАТО са единствените червени линии, които, към днешна дата, президентът Путин не си е позволил да прекрачи.

Според Паси Западът трябва да реши докъде е готов да отстъпи за Украйна и кога трябва да се противопостави твърдо. Моментът не е подходящ за разговори за едностранно разоръжаване сред страните - членки на НАТО и те трябва да използват тихата сила на ядреното оръжие като го преместят на изток, за да облекчат конфликта с Русия, смята дипломатът. Проблем на Запада е, че няма лидери, които да се противопоставят на апетитите на Путин, защото всички страни имат търговски интереси, свързани с Русия, каза Паси:

Имат краткосрочен икономически интерес с Русия, но това, което политиците, за съжаление, жертват, е дългосрочния интерес на страната в името на краткосрочния интерес, водещ до тяхното преизбиране. Тази тежка поука беше извлечена още по времето на Втората световна война, когато на Хитлер му бяха дадени и судетските немци, и Полша, и Австрия, и всичко останало с идеята, че неговият глад за територии ще бъде заситен. Истината обаче в международните отношения е, че с нови територии ти никога не засищаш глада за експанзия, глада за територии. С отстъпките, които демокрацията прави, само засилва апетита на гладния диктатор.

Ако продължи цикълът на разширяване на НАТО на 5 години, сега е ред на 4 държави - Македония, Черна гора, Босна и Грузия, коментира Паси и изрази надежда организацията да продължи да се разраства.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени