От ранна пролет до късна есен се събират различни части от лечебните растения. Важно е да знаем по кое годишно време и в коя фаза на развитието им най-добре се събират билките. Димитрина Ботева - експерт по лечебните растения разказа в предаването "Рано в неделя" какво се събира в този сезон: Тази зима беше доста мека и това беше благоприятно за събирачите и билкозаготвителите. Тяхната работа продължи през цялата зима. Растенията, които съхраняват биологично активните вещества в корените, които презимуват и след това се развиват наново могат да се събират през есента, когато е отмряла наземната час, през зимата, ако има такива условия и през пролетта, преди да почнат да се развиват. Тази зима имаше благоприятни условия за събиране на корени от гръмотрън, дивисил и др. Все още до започване на развитието на наземната част може да се събират кори и пъпки, към които спадат боровите връхчета.
Важно е да се знае, че трябва да се събират по начин, по който да се опазват находищата. Трябва да се оставят по една трета от растенията в дадено находище, за да може от тях да се възобновят ресурсите. Когато се събират кори, до 40 процента се събират и най-добре е, когато има планирани сечи. Кори се събират от бреза, от бяла върба, от дъб, от леска. Често се прави разчистване на поречия и канали - там расте бялата върба. Трябва да се синхронизира.
Има групи от растения - с ограничения в събирането. министерството издаде квотите за събиране. Такива растения са лудото биле, игликата, божура. кори от зърнастец. Има и такива, които са забранени въобще. - дилянка, бял оман. Напълно е забрането събирането на жълтата и петнистата тинтява.
Сега се събират борови връхчета - най-голямо е съдържанието на активни вещества. Те се изпозват срещу бронхити, за заболявания на дихателните пътища, имат антивъзпалително действие. За тях трябва да се знае, че не бива да се събират връхчетата на водещите клончета, а само от страничните клончета.
Кампанията се финансира от програмата "Лайф плюс" на ЕК.