Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Николов: България трябва да има национална стратегия за археологическото си наследство

Снимка: БГНЕС



Проблемът с иманярството в Северозападна България е известен отдавна. Битката с иманярството не е спирала, откакто съществува Третата българска държава, но успехите в това отношение не са големи. Много опити са правени. Законодателството е ясно в това отношение, но явно механизмът, по който то би трябвало да работи, не е достатъчно ефективен. Това заяви в предаването "Нещо повече" археологът проф. Васил Николов.

След като става дума за едно масово явление в определени райони, това наистина нанася огромна вреда върху археологическото наследство, което по закон е публична държавна собственост, т.е. иманярите са хора, които крадат от всички нас, те крадат от държавната собственост, те унищожават държавната собственост. От друга страна, правим опити за социализиране на археологическото наследство. Говорим за това, че България е на трето място по богатство на археологическите паметници в Европа, след Италия и Гърция. В тези две страни археологическото наследство работи за формирането на доста голяма част от БВП на тези страни. В България по-скоро говорим, не се отделя внимание за изследване на заплашените археологически паметници. Както и миналата година, така и тази Министерството на културата получава 500 хил. лв. за планови археологически проучвания на територията на цялата страна. Това е поне смешно, за да не кажа трагично. Не може държава, която е наследник на такова богато археологическо наследство, да се отнася по този начин към него, коментира проф. Николов.

По думите му всички тези обекти са заплашени. Според археологическата карта на България - над 40 000 са регистрирани, но техният брой е поне 2-3 пъти повече. Той добави: 

Става дума за нещо много голямо, за запазването на което са натоварени общините. Кметовете изобщо не знаят, че имат такава задача. В други случаи те се оправдават и донякъде са прави, че не им се предоставят никакви средства за охраната на археологическото наследство. /…/ Няма идеята за някаква национална стратегия за опазване на археологическото наследство. Няма политическа воля това наследство да бъде опазено. За мен абсолютно преднамерено не се прави, защото има много големи интереси в тази област

Според директора на НИМ проф. Божидар Димитров, иманярството не може да бъде пресечено, но може да бъде силно ограничено.

С тази дейност трябва да се занимава българската полиция и тя се занимава. В последните години постигат чудесни резултати, но има недостиг на пари, което води до недостиг на техника. /…/ Не бихме могли да се ограничи силно, докато не се обърне сериозно внимание.

До 70% от експонатите, които влизат в музея, са от акции на полицията и ДАНС, каза Димитров и добави: За нас са важни предметите, разбира се, но е важна и информацията и тя е по-важна от самите предмети. А информация за миналото може да се получи само, ако ги намерим ние в съответния археологически комплекс.

Интервютата чуйте в звуковите файлове.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна