Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Генерал Жан-Пол Паломерос: Убеден съм в успеха на Натовската реформа

Снимка: БГНЕС


Концепцията за трансформация на НАТО досега целеше войските му да са мобилни и да могат да провеждат операции навсякъде по света предимно извън територията на Алианса. Това беше до началото на 2014-та. Сега обаче, след изненадващите действия на Русия в Украйна тази концепция подлежи отново на промяна. От военна гледна точка, сподобен ли е НАТО ефективно да отговори на новата заплаха по източния си фланг с необходимата логистика и финансиране?

Въпросът е към върховния командващ на Съюзното командване по трансформацията генерал Жан-Пол Паломерос в интервю в предаването "Събота 150".

Всъщност, целта на трансформацията е да се постигне най-добрия баланс между различните мисии на НАТО. Вие споменахте управлението на кризи и е вярно, че вече 20 години НАТО е ангажиран в решаването на конфликти от различен характер – на Балканите, Либия, Африканския рог. Но НАТО никога не е изоставил колективната си отбрана. Тя е причината за неговото съществуване от 65 години насам. Трансформацията цели да направи въоръжените сили по-надеждни, да гарантира превантивната и възпираща роля на НАТО и да пази сигурността на 28-те негови страни-съюзнички. За мен отговорът е ясен – Алиансът е способен да постигне амбициите си. Но същевременно той трябва да вложи нови средства, а икономическата криза се отрази на бюджетите за отбрана. Държавните ръководители, които ще се съберат през септември в Уелс, трябва да потвърдят волята си за тези нови инвестиции и съм сигурен, че ще го направят. Реинвестирането трябва да се направи по ефикасен начин – с многонационални инициативи които наричаме „интелигентна отбрана“. Нужно е да се инвестира и в човешкия потенциал – в мъжете и жените. Нека си дадем сметка, че именно тези мъже и жени гарантират успеха на Алианса с тяхната компетентност и мотивация. Убеден съм в успеха на Натовската реформа, но тя изисква средства и хора, които да са много добре обучени.

Няколко български правителства вече твърдят, че страната ни има нужда от нови бойни самолети – изтребители, защото НАТО настоява за това и защото не можем да спазим ангажиментите си като съюзник по охрана на въздушното пространство. Вие сте летец, идвате от френските военновъздушни сили. Но обяснете ми – къде е логиката най-бедната членка на НАТО България да плаща милиони за самолети, след като други нейни съюзнички имат достатъчно големи авиационни способности в армиите си и биха могли да поемат това задължение. Все пак българското въздушно пространство е част от общото пространство на НАТО, нали така?

Това е фундаментален въпрос за разпределението на силите в НАТО. Силата на Алианса се основава на неговите страни-членки. Всяка от тях инвестира във военни ресурси и преценява приоритетите си. Имате право, като казвате, че въздушното пространство на НАТО трябва да се разглежда като едно цяло. То трябва да се охранява и евентуално да се защитава. За тази цел имаме нужда от разузнавателни самолети като моделът АУАКС, имаме нужда и от бойни самолети, способни да се намесят много бързо. Видяхме това наскоро с подсилването на въздушната охрана по източната граница на НАТО при Балтийските държави. Въздушната охрана е абсолютно незаменима във всяка съвременна армия. За да бъде ефективна, в НАТО трябва да работим заедно и да мислим за необходимите нови инвестиции. Нормално е една суверенна страна като България да си задава въпроси по тази тема и да проучва по какъв начин да подобри военновъздушните си сили. Решението ще бъде взето от българските власти. Те познават чудесно какво е състоянието в момента, какви са способностите и какви са финансовите възможности. Българските управляващи трябва да решат какъв ще е пътят в бъдеще. Но за да се постигнат необходимите отбранителни способности, има повече от едно решение. Разбира се, могат да се закупят нови и модерни системи и оборудване. Но могат да се вземат и по-стари системи, които са все още ефикасни. Всичко това можем да го направим и заедно. Интелигентната отбрана се състои именно в това – да си задаваме всички правилни въпроси заедно и да ги решаваме заедно.

Цялото интервю на Н.Миладинов чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени