В очакване днес Европейският съвет да излъчи номинацията за председател на следващата Европейска комисия, британският печат изразява мнения за позицията на британския премиер Дейвид Камерън, който е против кандидатурата на Жан-Клод Юнкер. Камерън надцени възможностите си в кампанията срещу Юнкер, отбелязва в. Файненшъл таймс. Усилията му да блокира назначаването на бившия люксембургски премиер за председател на ЕК изглеждат обречени. В разширяващия се Евросъюз, обхващащ бивши комунистически страни от Централна и Източна Европа, жадуващи да станат пълноправни членове на клуба, британските претенции за специално отношение привличат все по-малко симпатии.
Според Гардиън, ако Юнкер получи поста на председател на ЕК, което е почти сигурно, това ще е подигравка с европейската демокрация. Като водач на Европейската народна партия - най-големият блок в Европарламента - Юнкер е убеден, че има избирателен мандат да поеме председателството въз основа на европейските избори. Всъщност извършено наскоро допитване показа, че един от 10 европейски избиратели изобщо не знае кой е Юнкер, посочва вестникът.
На какво си играе Дейвид Камерън? Антиевропейската му позиция е напълно безотговорна, пише, на свой ред, в. Индипендънт. Като придаде толкова личен характер на кампанията, той всъщност увеличи шансовете на Юнкер, допълва всекидневникът.
Руският официоз Росийская газета съобщава, че България е изпратила до Европейската комисия писмо, в което се казва, че "Южен поток" отговаря на всички изисквания на ЕС и че споразуменията по газопровода са в унисон с българските и с европейските закони. В последна сметка София вероятно разчита на австрийците, италианците и другите участници в "Южен поток" - може би те ще пометат всички нелепи прегради пред този крайно нужен и стратегически важен за Европа проект. Ако се стигне дотам, това безспорно ще зарадва българските власти, пише "Росийская газета".