Може би най-верният вариант е с изграждането на новите депа, с техниката, която ще има в тези депа, съответните везни, поне някакъв контрол и предварително прогнозиране на количествата би могло да се постигне, коментира Янакиева и добави:
Тъй като няма възможност, няма техника количеството да се замерва в момента на прибиране на съответния отпадък от потребителя, вероятно най-лесно би могло да се получи с предоставянето на съответните обеми и съдове за битови отпадъци – това е един работещ вариант. При етажната собственост обаче няма как да се получи това, защото всички обитатели на една етажна собственост изхвърлят отпадъците си в общи съдове. Не сме готови като общество, като възможности, като оборудване да определяме на всеки собственик на жилище количеството отпадъци. Нямаме такава готовност.
Запитана за поправката в Закона за управление на отпадъците, според която в общините с площадки физически лица да могат да предават безвъзмездно метални отпадъци, Янакиева изказа мнение:
Този закон е поредният пример, в който парламентът приема нормативна уредба, която е в остро противоречие с един основен европейски принцип – този на децентрализация. Вмениха се задължения на общините, без да бъде осигурен един лев ресурс, за да може да функционира тази система. Изграждането на такава площадка не е просто едно място, терен, където ще се оставят отпадъците, тя трябва да отговаря на изискванията. /…/ В закона е записан един абсурд – гражданите и общината организират тази дейност, която е безплатна за двете страни. В закона има недопустими противоречия, които трябва да се изгладят. Ще настояваме законът да влезе в сила в началото на 2015-а година. Къде е ресурсът? Кой ще поеме разходите по охраната на тези площадки, приемчици, работници?
Интервюто на Таня Милушева с Росица Янакиева можете да чуете от звуковия файл.