Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Държавата трябва да разработи дългосрочна стратегия за индустриална политика и тя трябва да бъде съгласувана със социалните партньори, посочиха от КНСБ. Профсъюзът организира форум по темата, на който бяха обсъдени индустриалните сектори и мерките, които държавата трябва да предприеме.
Възстановяването на индустрията е основен фактор за икономически растеж и разкриване на нови работни места. Статистически страната ни вече е изпълнила една от европейските цели за възстановяване на индустрията - 20-процентен дял на промишлеността в Брутния вътрешен продукт, като към момента той е 24%. България обаче трябва да постига още по-висок дял, смятат синдикатите. В подкрепа на това президентът на КНСБ Пламен Димитров цитира новоизбраният председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който заяви, че до 2020-а година ролята на индустрията в ЕС трябва да нарасне.
Приоритетните сектори, които могат да се развиват, са електроника и електротехника, IT технологии, металургия, машиностроене, химическа промишленост, транспортна инфраструктура и селско стопанство. Подкрепата от страна на държавата не е задължително да бъде финансова, смята Пламен Димитров, тя може да бъде и под формата на облекчени административни процедури.
Между синдикатите обаче има спор доколко и къде е ролята държавата в този процес.
Според президента на КТ"Подкрепа" Константин Тренчев именно политиците, от които се търси стабилност и подкрепа, са съсипали индустрията. Той смята, че страната ни трябва да се спре да се хвали с ниските си данъци и заплати, за да привлича инвеститори.
Анализът на синдикатите сочи, че липсват технически кадри - близо три пъти по-малко от потребностите на индустрията, както и мерки за ограничаване на сивата икономика.
Според синдикатите най-важното за осъществяването на реиндустриализацията е политическата стабилност.
Репортажа на Добрина Карамболова можете да чуете от звуковия файл.