Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

О.р. полк. Гергин Гергинов: "Бук–М1" правят целта на решето, а не оставят една-единствена пробойна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Не е възможно да се установи толкова бързо дали боингът на малайзийските авиолинии е свален именно от установка "Бук". Всичко, което се тиражира по този въпрос, е твърде прибързано и необосновано. Вярно е обаче, че южно от гр. Донецк са разположени 2 зенитно-ракетни батареи, въоръжени с "Бук – М1". Обсегът на ракетата е достатъчен, за да свали самолета, но въпросът е, че няма доказателства, че това е направено с тази ракета, още повече, че е направено със силите на сепаратистите. Това каза за предаването "Събота 150" по "Хоризонт" заместник-председателят на клуб "Ракетни войски и артилерия" в Съюза на сержантите и офицерите от запаса и резерва и преподавател във Военната академия "Г.С. Раковски" о.р. полковник Гергин Гергинов. Ракетният комплекс е на въоръжение от 1983-та г. и наскоро е била ремонтирана, сподели Гергинов. Когато сепаратистите са овладели района от Донецк, те са съобщили, че са овладели и една такава установка. Официален Киев обаче е заявил, че именно овладяната установка е небоеспособна, защото войниците са я обезвредили, преди да напуснат поделенията. Гергинов коментира и възможността такава установка да е доставена от Русия на сепаратистите:

Теоретично погледнато, всичко е възможно, но един такъв комплекс, заедно с командния пункт за управление, радиолокационната станция за откриване на целите, бойните машини, транспортно-зареждащите и разни други машини от земното оборудване за обслужване на комплекса, не е малка цел, която не може да се открие от космическото разузнаване на американците, например.


Зенитната ракета на "Бук – М1" е с насочено действие – разгръща се в посока на целта по време на полета и изстрелва готови поразяващи елементи. Те просто правят на решето фюзелажа на целта, а не оставят една-единствена пробойна. Точно тук може да се направи и изводът, че този самолет, ако тази пробойна, която беше показана, е реалност, не е свален с ракета, а може би с нещо друго, примерно самолет – изтребител или щурмови. Разследващите на ОССЕ са на място и работят. Те са специалисти и могат да докажат това.


Според експерта въздържаната реакция на САЩ след инцидента говори, че страните знаят нещо, което не съобщават. Той допуска човешка грешка от страна на въоръжените сили на Украйна като най-вероятен вариант. Разшифроването на информацията от черните кутии ще даде точна информация за станалото, уверен е Гергинов.

Интервюто на Никола Миладинов с Гергин Гергинов можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна