Репортаж на Веселина Миланова за предаването ''Нещо повече''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Над 2 млн. кубика дървесина годишно се изсичат незаконно у нас. Това сочи анализ на организацията "Световен фонд за дивата природа". В предаването "Преди всички" Александър Дунчев, експерт от организацията, каза, че бракониерската сеч се прави със съдействието на държавата и контролните органи:
Горските в България всъщност са принудени да участват в огромен брой схеми. Част от тях са породени от корупционен и най-вече политически натиск, за да се добива незаконно от гората и да се генерират незаконни приходи, които да не постъпват в държавата, а по частни фирми. За да могат да си запазят работата, за да могат да имат приходи за семействата си, те са принудени да прикриват, но и много често да съучастват и да спомагат за незаконните практики в горите.
Според Александър Дунчев санкциите за незаконна сеч у нас са ниски и на практика не се прилагат: Не повече от 30 хиляди кубика се залавят. От 2 милиона 30 хиляди кубика колко са – една нищожна част, по-малко от една десета. Наказателната ефективност е критично ниска. Събирателната активност по наказателните постановления е не повече от 15 процента, което показва, че има едно тотално чувство за безнаказаност, не само на високо ниво в корупционните кръгове, а и на ниско ниво при реалните извършители на незаконния добив.
Според експертите от неправителствения сектор един от начините за справяне с проблема е Агенцията по горите да бъде на пряко подчинение на Министерския съвет, за да се намали политическият и корупционен натиск върху горските стражари.
Заместник-министърът на земеделието Георги Костов не отрече политически корупционен натиск за горите.
Страхът е много важен по места. Има много малки затънтени селища в България, в които гората е единственият източник на препитание, на работа. Хората се страхуват да не я загубят тази работа.
17 000 акта са съставили горските миналата година. Едва 14% от глобите са събрани. Агенцията по горите подготвя законодателни промени за целта, съобщи Димитър Бацалов.
От Агенцията по приходите отиват да събират глобите. Те казват, еми няма какво да му вземем. Като няма пари, отива и работи безвъзмездно, в полза на държавата.
Интервюто на Веселина Миланова и Таня Величкова с Александър Дунчев, както и репортаж по темата, можете да чуете от звуковите файлове.