Над 3 хиляди са децата, които се нуждаят от осиновяване у нас, желаещите да осиновят, обаче, са два пъти по-малко. Тези тревожни данни бяха изнесени в Националния информационен ден за осиновяването, организиран за първи път у нас в Русе и Шумен.
За международно осиновяване в регистрите през миналата година са вписани 707 деца, осиновени са 547, като най-много - 201, са осиновени от родители от САЩ. Основната цел на информационния ден беше да се променят обществените нагласи, което ще спомогне за разсиновяването на деца.
На срещата в Шумен беше обменена информация за подготовката на кандидат-осиновителите за посрещане на детето в семейството, техники и подходи, основно насочени към позитивното общуване и взаимодействие с осиновеното дете.
Негативното отношение на обществото към осиновяването е един от проблемите, с който трябва да се справят кандидат-осиновителите и осиновителите.
Много, много не споделяме, не казваме по принцип. Малко хора знаят за това нещо. Вече не се притесняваме, защото аз съм си решила за себе си, обясни една от майките.
Убедена съм, че към повечето осиновители обществото се отнася по следния начин - осиновили са си дете, за да има за какво да се грижат до определен момент, да осмислят живота си и след това да има кой да ги гледа. Това съм го чувала и съм го изпитала. Колкото и грозно да звучи, това е истината, коментира друга осиновителка.
Комплексът за социални услуги в Шумен продължава своята работа за обучение на кандидат-осиновители. Отворена остава и групата за взаимопомощ на осиновители.