Волейболистките ни взеха гейм на фаворита Русия на световното в Италия

Снимка: fivb.org

Волейболистките ни започнаха със загуба 1:3 гейма (23:25, 15:25, 28:26, 19:25) от действащия световен шампион Русия във втората групова фаза на световното първенство в Италия. Мачът се игра пред над 3 хиляди зрители в зала "ПалаПанини" в Модена, а нашите останаха на 6-то място в групата с 3 точки след 1 победа и 3 загуби.

Първият гейм започна равностойно до 4:4, след което националките ни поведоха с 6:4 след атака през центъра на Христина Русева и грешка на руската разпределителка Евгения Старцева. Разликата се запази и до 8:6 след атака на Елица Василева. България запази преднината си до 14:11, а рускините успяха да изравнят при 15:15 след грешка на Русева от сервис и контри на Татяна Кошельова и Александра Пашинкова. Русия поведе за пръв път при 17:16, а разликата нарасна до 20:17 след ас на Гамова и блокада на Старцева. Световните шампионки стигнаха до геймбол при 24:23 и след това взеха гейма с 25:23.

Във в тората част Русия поведе с 6:3 след успешни контри на Александра Пашинкова и ас на Татяна Кошельова. Последваха две блокади на Регина Мороз и ас на Фетисова и 11:5. Разликата стана 7 точки при 19:12 и Владимир Кузюткин поиска почивка. Рускините поведоха с 2:0 гейма след 25:15.

Най-интересен бе третият гейм, в който рускините поведоха с 3:0, а след това и с 8:3. Въпреки че българките намалиха разликата в края на гейма тя бе доста сериозна - 21:18, а след това и 23:18. Тогава волейболистките ни направиха серия и изравниха при 24:24, като спасиха 6 мачбола на Русия. България поведе с 25:24 след грешка на Гамова, а след това нашите измъкнаха гейма след 28:26 и блокаут на Страшимира Филипова и блокада на Лора Китипова.

Четвъртата част започна отлично за отбора на Русия, който поведе с 3:0 и 8:3. Разликата от 5 точки се запази и до второто техническо прекъсване - 16:11. Рускините увеличиха още аванса си при 22:15, като отново българките намалиха предимството им до 19:23. Волейболистките на Юрий Маричев обаче този път не допуснаха отпускане и си взеха гейма с 25:19, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатна за нашите бе Елица Василева с 16 точки, а Добриана Рабаджиева добави 13. За Русия Татяна Кошельова приключи с 26 точки.