Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нина Граер: Една от основните задачи на Столтенберг ще бъде да задържи американците в НАТО

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Една от основните задачи на Йенс Столтенберг ще бъде да задържи американците в НАТО. Това заяви в предаването „Събота 150“ норвежкият анализатор д-р Нина Граер относно избора на бившия премиер на Норвегия Йенс Столтенберг за генерален секретар на НАТО.

Столтенберг има лични качества, които скоро ще се окажат ценни. Той е известен като твърд политически лидер, способен да взима решения, но и да изслушва аргументите на своите противници. Този негов стил на комуникация ще му бъде от полза, когато трябва да обедини лидерите на 28 различни държави да си сътрудничат и да предприемат доста трудни действия.

Столтенберг идва от страна, която успешно си сътрудничеше с Русия през годините във външнополитически план. Това по-скоро го прави добър кандидат. Естествено, важна бе и подкрепата на САЩ за неговата кандидатура. /…/ Президентът Обама и премиерът Столтенберг имаха много добри отношения. Всеизвестно е, че САЩ са най-голямата военна сила в НАТО и има своето влияние при подобни кадрови назначения. Но не вярвам, че Столтенберг ще изпълнява това, което му нареди Обама или всеки следващ американски президент. Всъщност днес предизвикателството пред НАТО е друго – как да задържи на борда САЩ. От доста години вече Вашингтон дава сигнали, че се обръща към Азия. Затова, според мен, една от основните задачи на Йенс Столтенберг ще бъде, да задържи американците в НАТО. Нуждаем се от тях в Европа заради парите им, заради военното им оборудване и заради тяхната сила в този военен Алианс.

Граер посочи, че един от основните проблеми е да се накарат страните-членки да харчат повече пари за отбрана: Германия се въздържаше през последните години от сериозен принос към различни военни операции на НАТО. Така че Германия е едно предизвикателство за Алианса, когато говорим за военните аспекти. Близостта с Германия е важна, за да се повлияе на политическата посока на тази страна.

Една от главните задачи на Столтенберг ще е да накара страните да отделят обещаните 2% от БВП за отбрана, каза Нина Граер и добави: 20 на сто от тези пари трябва да отиват за инвестиции във военно оборудване, а не просто за издръжка и заплати. Не само България, но и други страни-членки имат затруднения с постигането на тази цел. Генералният секретар обаче не разполага с някакъв вид санкции, с които да въздейства. Той трябва да убеждава правителствата. НАТО е съюз. И ако не изпълним ангажиментите, които сами сме поели на срещата на върха в Уелс, то тогава какво би останало от съюза? Това е въпрос на репутация. Но наистина това и въпрос на сътрудничество. Знаем, че принципът на споделяне е много важен в ЕС. Благодарение на него, държавите, които не могат да си позволят огромни инвестиции във въоръжаване, могат да получат достъп до това въоръжение чрез многонационално сътрудничество. Много важно за новия генерален секретар ще бъде да обсъжда проблемите и да анализира къде има недостиг. Той ще прави годишен преглед на напредъка на всяка отделна страна по ангажиментите, поети в Уелс.

Запитана за конфронтацията между Русия и Украйна, Нина Граер отговори: Мисля, че той ще продължи НАТО-вската политика на протегната към Русия ръка, дори когато отношенията са трудни – както беше при кризата с Грузия през 2008 г. Разбира се Норвегия, като малка страна, знае, че когато няма никакъв диалог с Москва, това не води до ползотворни резултати. Столтенберг ще се нуждае от целия си дипломатически арсенал, за да се справи. Не очаквам обаче някакъв вид „мека“ политика спрямо Русия.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна