И двата метода се отнасят към пропорционалната система. На ниво 240 депутати разликата няма да се усети. Най-вероятно тя ще бъде около 1-2 мандата повече в полза на големите партии. Не повече. А това, за което в последната седмица се говори – че става изкривяване на вота, то се получава по места. Това идва от там, че в България изборните райони са неравномерни – имаме райони с четири депутатски мандата и такива с 16 депутатски мандата.
Според Галунов е важно да се обособи район "чужбина", защото в момента вотът зад граница влияе на изборите на регионално ниво. В момента няма как да бъде променен резултатът от вота в Кюстендил и Дупница, допълни той.
Българският политически елит е недостатъчно подготвен за преференцията, а българският електорат – недостатъчно информиран за тази преференция.
Според юриста у нас би имал почва модел, в който половината депутати се избират пропорционално, а другата половина – мажоритарно. Подобен модел работи в Германия, допълни той.
Мисля, че най-логичният вариант е за коалиционно правителство – да се потърси взаимодействие между ГЕРБ, РБ или част от него, Патриотичния фронт и евентуално подкрепа на някои от другите партии, които може да я окажат, без да дават своите най-първи хора за министри.
Според Галунов в следващия кабинет трябва да има и експертност.
Интервюто с Тодор Галунов може да чуете в звуковия файл.