Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Темата този път е „Премълчаният Радичков“: какво не знаем, а трябва да знаем за историята на творчеството му, какво нарочно и несъзнателно до днес е премълчано, кой принуди големият ни писател да съкрати част от текста на пиесата „Образ и подобие“, защо целият тираж на сп. „Съвременник“ бе спрян от печат, за да се вкара нова печатна кола в книжното му тяло. И още: как да си обясним, че тази скандална пиеса (1986 г.), публикувана три години преди преврата срещу Тодор Живков, някога предизвика обществено вълнение и нравствен катарзис, а днес – 25 години по-късно – не се играе нито в столичните театри, нито по сцените в страната. Историята се повтаря като фарс, но дали политическият фарс у нас не е причина режисьорите да странят от тази скандална комедия. Формален повод за избора на темата „Премълчаният Радичков“ е датата 24 октомври 2014 година. Ако беше с нас в материалния ни свят, добрият магьосник на българската словесност щеше да изпълни 85 години.
Уви, през януари 2004 година тялото му легна завинаги в покойницата и останахме сами с книгите му, пиесите, пътеписите, с „Пуповото време“, което той описа по своя безподобен начин. Йордан Радичков не е само явление в съвременната ни литературна история, той е явление в националната ни „историческа“ история, защото остава знак за повече почтеност във всички измерения на общия ни живот. Той не бе просто необикновен човек и писател, а и дух, дошъл по тези земи, изпратен от по-добрата страна на мирозданието. Знак, който не бива да забравяме, защото такива същности като Йордан Радичков се появяват веднъж на 100 години.
В предаването участват: писателят Валентин Караманчев, разкрил неотдавна кой е накарал Радичков да съкрати цели пасажи от пиесата си „Образ и подобие“, актьорът Кирил Кавадарков, личен приятел на Радичков, играл в няколко негови пиеси. В разговора се включват и две известни изследователки на Радичковото творчество – проф. Мария Младенова и проф. Инна Пелева. Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук 22 октомври