Американският президент Барак Обама и китайският му колега Си Цзинпин заявиха, че страните им сериозно ще намалят
емисиите си на парникови газове в атмосферата през следващите две десетилетия. Президентът Обама нарече този ход "исторически", като постави нова цел за намаляването на емисиите на САЩ с 26-28 процента до 2025 година, в сравенние с нивата от 2005-та:
"Като двете най-големи икономики, потребители на енергия и източници на емисии на парникови газове в света имаме специалната отговорност да оглавим глобалните усилия срещу климатичните промени. Затова днес с гордост съобщавам за нашето историческо споразумение. Поздравявам президента Си, неговия екип и китайското правителство за ангажимента, който поемат, да забавят, да достигнат своя пик и след това да намалят своите емисии на парникови газове."
Китай не си постави определена цел, но обеща да достигне пика на емисиите си около 2030 г. Двете страни също така си обещаха да намалят възможностите за военни инциденти във въздуха и в морето.
Обама и Цзинпин се срещнаха в Пекин. Барак Обама е в Китай, преди визитата му в Мианмар, където ще присъства на среща на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (AСЕАН). За пръв път Китай, който е най-големият замърсител в света, поема ангажимент да достигне връх в емисиите си и определя приблизителен срок за това. Двете страни заедно произвеждат около 45 процента от въглеродния диоксид в света. Неочакваното изявление е опит да бъде даден тласък на усилията за постигане на глобално споразумение за намаляване на емисиите след 2020 година, което ще бъде финализирано през следващата година в Париж. "Договорихме се да гарантираме, че международните преговори за промените в климата ще постигнат споразумение в Париж", каза Си Цзинпин пред репортери след срещата с Обама.