Винаги НАТО е подкрепял политически суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Така наречените избори в Източна Украйна наскоро нарушиха споразумението за примирие от Минск и противоречат на украинското и международното право. И сега – цялата тази активност през границата, превозването на военно оборудване, предизвиква сериозна тревога.
Ежедневно НАТО засича стотици хиляди подозрителни действия в интернет, каза Дукару и даде пример: През месец март например, в нощта преди така наречения референдум за независимост на Крим, интернет страницата на НАТО беше атакувана и спря да работи в продължение на няколко часа. Отговорност пое група, наричаща себе си „Кибер Беркут“. После имаше и други опити, включително по време на срещата на високо равнище на НАТО в Уелс.
Сорин Дукару коментира и ситуацията с Ислямска държава: В Уелс тази година, след като видяхме тази нова заплаха от ИДИЛ, решихме за увеличим обмяната на разузнавателна информация между съюзниците. Ще използваме и нашите програми за обучение, за да подсилим способностите на нашите партньорски държави да се справят с терористи на собствена територия. /…/ Заплахите от така наречената Ислямска държава или други екстремистки групировки са многообразни. Рисковете идват от пропагандата в интернет и набирането на джихадисти чрез социалните медии. Нужно е да затегнем социалните ценности в собствените си общества, за да противодействаме на риска от завръщащите се чуждестранни бойци-терористи, които са граждани на нашите държави.
За българския принос в НАТО Дукару каза: България е надежден съюзник. Ще спомена значителния български принос в операции като ИСАФ, в Афганистан или КЕЙФОР. Тук изказвам благодарност за изявеното българско желание да продължи участието си в операция „Решителна подкрепа“ за обучението на афганистанските сили за сигурност. Иначе всеки съюзник трябва да инвестира във военни способности – може би някои повече от други. Честно казано, не трябва да приемаме сигурността като даденост. Тя си има цена. Всяка държава сама трябва да реши в какви ресурси ще инвестира, така че те да са взаимно-съвместими, което ги прави и по-икономични по отношение на логистика, поддръжка и обучение. Затова трябва да работим заедно и армиите ни да бъдат съвместими.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.