Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завърналият се от Сиера Леоне българин не е заразен с ебола

| обновено на 21.11.14 в 12:20
Петър Москов и Ваньо Шарков
Снимка: БГНЕС

Пациентът, приет снощи във Военномедицинската академия в София със съмнения за ебола, не е заразен с опасния вирус. Това показват резултатите от изследванията му.

Според министъра на здравеопазването Петър Москов държавата и медицинските власти са работили в добра координация и тази стресова ситуация е показала, че страната ни е готова да реагира при евентуална опасност:

Поемам отговорността за всичките си действия през вчерашния ден. Предпочитам това да бъде свръхреакция, отколкото възможността да допуснем разпространението на евентуална зараза и инфекция вътре в България. Ще изготвим нов, подобрен и много ясен алгоритъм за всички работещи, които още веднъж ще бъдат информирани за всичко това. По най-бързия начин ще доставим специфичното защитно облекло в нашите поделения на районните здравни инспекции, в поделенията на центровете за Спешна медицинска помощ, в инфекциозните клиники и отделения и в местата за пребиваване на чужди граждани. България е готова да отговори на това предизвикателство. Въпреки това ние ще засилим цялата система от мерки, за да можем да бъдем спокойни, че имаме готовността да посрещнем това нещо.

В началото на следващата седмица ще бъде открита телефонна линия за граждани, пребивавали в засегнати от болестта страни. Министър Москов беше категоричен, че няма причина за повишаване на нивото на тревожност, защото рискът от ебола за страната ни е малък.

За предаването "Преди всички" проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, посочи:

В материала, който ни беше изпратен от инфекциозното отделение на Военна болница, не беше доказан RNK на вируса на еболата. Това стана в 03.45 часа с генетични методи. Той ще се лекува от друго заболяване, а искам да подчертая и нещо много важно. Трябва да го знае българският народ, за да го научат и лекарите. Резултатите, лабораторните, се позитивират само при хора, които са развили заболяването, тези, които имат кръвоизливи, които имат напреднало заболяване. Здрави хора и да ги изследваме, може да са заразени, след 10-15 дена да се разболеят. Резултатите им ще бъдат отрицателни. Хората, когато се връщат от засегнати страни, да бъдат предупреждавани, ако вдигнат температура и се разболеят, да търсят инфекциозно отделение, а не да ходят по частни болници.

Мъжът е потърсил медицинска помощ в болница "Токуда", където е информирал медиците, че се е върнал от Сиера Леоне, страна, в която е регистриран голям процент на хора, заразени с вируса. Затова медиците са се обърнали към колегите си от Военномедицинската академия, където пациентът е бил приет и изолиран.

Трима души, близки до мъжа, са били издирени снощи от Столичната полиция. От Министерството на здравеопазването съобщиха, че всички идентифицирани в пряк и в индиректен контакт над 20 души, които са били изолирани, вече са свободни. "Хоризонт" научи, че служители на МВР са осигурили ескорт на линейките, превозващи близките.

При отрицателно вирусологично изследване не е необходимо да се прави повторно изследване. Такова се прави само когато пробата е положителна, каза за "Хоризонт" заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков и подчерта, че случаят е бил като стрес тест за готовността ни.

Ние действахме по протоколите, които са и на Европейския център за борба със заразните заболявания, на Световната здравна организация. Засилихме малко мерките, но го направихме единствено за повече спокойствие на българските граждани. 

Заместник-министърът посочи, че екипите са били готови да реагират и при положителна проба за ебола. Разписани са и допълнителни мерки, които ще бъдат обявени по-късно днес.

Шарков препоръча на всички хора, които се завръщат от рискови държави, да съобщават на здравните власти, за да се осъществява активно наблюдение и да не се стига до стресови ситуации.

Ваньо Шарков заяви, че екипите на "Токуда" и ВМА трябва да бъдат поздравени за начина, по който са реагирали в създалата се ситуация. 

Мнозинството в парламента ще подкрепи със законодателни промени предложенията на министъра на здравеопазването д-р Петър Москов за реформи в сектора, заяви за "Хоризонт" бившият министър на здравеопазването Десислава Атанасова. По думите й институциите са действали адекватно в случай на опасност от ебола.

Надявам се, че в бъдеще, ако се появи подобен такъв случай, ще бъдем доста по-подготвени като държава.

Репортер на "Хоризонт" потърси мнението на хората за болестта и проучи доколко те са запознати с вируса Ебола. Според анкетираните ебола е болест, която се причинява от вирус, симптомите обикновено започват между 2 дни и 3 седмици след заразяване с вируса и се проявяват с повишена температура, възпалено гърло, мускулни болки и главоболие. Заразяването с вируса може да стане чрез контакт с кръв или други телесни течности от заразен човек. Хората изразиха притеснение от липсата на информация, както и от липсата на техническа възможност страната ни да се справи с ебола. Те обаче оцениха работата на властите по случая като много добра и бърза.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени