Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мерджанов: Смесването на функциите на военни и полицаи по границата ще доведе до хаос

Снимка: БГНЕС

МВР трябва да бъде подпомогнато финансово за назначаването на още хора по границата, а не да се смесват функциите на военните и полицаите при охраната й, заяви пред "Хоризонт" заместник-председателят на ПГ на "БСП лява България" Атанас Мерджанов: Оказва се, че въпреки всички критични оценки и емоции, които избуяваха от сега управляващите по времето в опозиция, като че ли те не са готови и нямат идеи как да посрещнат това тежко предизвикателство. Това е един серизоен въпрос, не е само български и точно това госпожа Кунева трябва да се опита да вмени, не само да обясни, на европейските представители. Мен ме притеснява липсата на единно мнение за това кой ще охранява границата. От една страна, беше казано, че армията няма право и няма място в охраната на границата, сега изведнъж от няколко дни виждаме как и армията ще бъде стоварена на границата. Мисля си, че ще бъдат досртатъчно серизоно объркани функциите. Мисля, че се очертава една доста сериозна заплаха, ако в близките дни не се постави ред във взаимодействието и взаимоотношенията на тези институции. В крайна сметка кой ще отговаря за тези процеси – министърът на вътрешните  работи, министърът на отбраната или вицепремиерът Меглена Кунева? Според мен смесването на двата типа елементи от въоръжените сили по-скоро ще доведе до хаос. По-скоро трябва да бъде подпомогнато с допълнителни средства МВР за назначаване на нови гранични полицаи, отколкото да се преплитат функциите на две силови ведомства.

Мерджанов коментира идеите за бързи промени в Избирателния кодекс:

Промените в Изборния закон винаги създават един съмнителен привкус в преследването на политическите цели. Надявам се този път да не е така, а то може да се избегне само ако имаме колкото е възможно по-широка парламентарна подкрепа за възможните промени. Вероятно важният въпрос ще бъде предложението за задължително гласуване. На този етап, ако действително се прецени, че  задължителното гласуване е реалната крачка в този политически момент да бъдат избегнати всички онези спекулации по изборния процес, ние бихме подкрепили. Иначе въпросът е достатъчно навреме да бъдат направени тези промени. Не виждам такава готовност от сега управляващите да я инициират в близките няколко седмици.

Атанас Мерджанов обясни и какви ще са приоритетите на БСП в началото на годината:

Ангажиментите ми в обществен и в партиен план, те са насочени преди всичко към отстояването на онези социални права на българските граждани, които като че ли изчезнаха последните няколко седмици. Знаем как беше претупан предпразнично бюджетът и някак си неусетно тези 14 права, за които алармирахме, се изправиха, така че и нашите усилия и в Народното събрание, и в партийната ни работа, ще бъдат насочени към връщането на доверието на онези разочаровани избиратели, които не подкрепиха БСП на последните предсрочни парламентарни избори. Имаме достатъчно законодателни инициативи, които вече сме внесли в НС и активно ще отстояваме тяхната правота, но основно нашите усилия ще бъдат насочени към преодоляване на бедността, защото според нас, социалистите, това е най-големият проблем на България. Разбира се, наравно с него е и необходимостта от една работеща икономика, защото един заложен ръст от 0,8% съвсем не удовлетворява и не може да покрие онези очаквания, нужди и надежди на българските граждани за по-добър живот.

Мерджанов коментира и ролята на социалиостите като опозиция и необходимите промени в партията:

За нас това е може би поучително, тъй като очевидно е, че сме допуснали много грешки през годините и нямаше как да не получим този наказателен вот, но това ни дава много шансове и възможности първо да си оправим нещата в партията, защото в БСП са необходими редица и организационни реформи, които да дават възможност за воденето на една единна национална политика и нещо повече, БСП да не отстъпва от характера и ролята си на национална партия. Така че дали сме опозиция или управляващи, според мен и двете състояния са достатъчно важни, за да могат да отговарят на очакванията на гражданите и на избирателите.

Дискусиите в БСП винаги са били горещи и достатъчно открити и публични, за разлика от затворените други партии, които претендират за повече демократичност. Що се отнася до диалога в партията, той ще се изостря и ще минава в посока на консолидация, надявам се, с приближаването на поредните избори. Аз се надявам този процес да бъде бързо извървян, да бъде изживян. В момента текат цикъл отчети-избори в 19 организации, общински, тези, които получиха едни от най-слабите резултати. В половината от тях цикълът приключи. Надявам се на едно здравомислещо отношение от всеки един от симпатизантите, от членовете, разбира се, това зависи от делата на ръководството. Аз мисля, че в този смисъл погледът трябва да бъде достатъчно откровено и честно насочен към всички онези пропуски, които сме допускали във времето.

Всеки задава един тон на помирение, особено в началото на годината и той е полезен и смея да кажа, целебен, но в крайна сметка помирение с кого и за какво? Това са важните въпроси, защото ако трябва да се помиряваме със стъпки в управлението, които водят до отнемане на социални права, до имитация на реформи, аз не виждам място за такъв вид помирение.


Интервюто на Таня Величкова с Атанас Мерджанов можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна