С промяна в закона могат да се изяснят доходите на политиците в България. Това каза в предаването "Неделя 150" проф. Иван Тодоров – преподавател по административно право. Той уточни, че сега в декларираните данни не се включва основна информация:
Законът не е добре направен. Тези декларации, които получаваме, са чисто формални и те далеч не дават представа за реалното материално положение на българските политици. /…/ Трябва промяна в закона – тогава ще се види реално къде живеят и какви коли карат. Трябва да декларират и посещенията си в чужбина, с каква класа са пътували и в какъв хотел са били. На следващо място – един от големите разходи е обучението на децата. /…/ Трябва да се декларират и офшорните компании, които се притежават чрез скрити собственици. Освен това трябва определен вид политици, които са особено важни, на тях да се проучва и публикува на техни братя, сестри, родители и пълнолетни деца. Ако се направи целият този пакет мерки, ако се създаде независимо звено, тогава ще може да се установява реалното материално положение на политиците и да се вижда дали те се обогатяват от дейност, която не е резултат от техния бизнес. Разбира се, това трябва да се прави навреме, защото иначе политиците, след като излязат от политиката, си оправят нещата, парите се препират. Всички тези неща би следвало да могат да се проверят и могат да се проверят, включително чрез използване на чужди фирми, специализирани за тази дейност, коментира Тодоров. Според него обаче това в България няма да се случи, защото политиците нямат волята да го направят.
Едно 80% от децата на политиците учат в скъпи учебни заведения в чужбина, подчерта проф. Тодоров и добави: Няма връзка между техните доходите и таксите, които се плащат. Доходите на един политик по никакъв начин не могат да покрият обучение в един хубав американски университет, а децата им учат – това не се декларира и съответно няма разминаване между доходите и разходите. Изключително просто – нещо, което би следвало да се провери, но законодателят не иска да го направи, тъй като политиците не искат да си вкарат автогол. /…/ Ако се създаде специализирано звено, примерно може да е към Сметната палата, което да проверява всички тези имущества, или да бъде извън Сметната палата, всичко това може да се установи, това не е никакъв проблем. Включително ако се използват специализирани чужди фирми, които могат лесно да установят и офшорната собственост, реалната офшорна собственост.
Проф. Иван Тодоров изчисли, че въвеждането на специализирани проверки би струвало 10-15 милиона лева годишно, а ще предотвратява щети за близо милиард.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.