Това, което се случва в Украйна, всеки вече го нарича война, никой не се опитва да го нарича конфликт. Ние чрез санкциите трябва да се опитаме да намерим изход от това положение. Това заяви в предаването „Събота 150“ Джема Грозданова от ГЕРБ, която е част от българската делегация в ПАСЕ.
Русия в момента не е изолирана от Съвета на Европа. Тя така го изкарва. Санкциите, които са наложени от Съвета на Европа, е да не може да гласува и да не може да участва в ръководните комитети, но тя може да посещава сесиите. Така че ако през 2015-а Русия желае диалог, тя би могла да идва на сесиите и да прави този диалог с всички политически групи. /…/ От наблюденията ми в ПАСЕ – диалог между Русия и останалите делегации не съществува. Русия не желае да разговаря. Те просто протестират върху това, че на тях са наложени каквито и да било санкции. Не знам какви други методи трябва да има на политическо ниво, освен санкциите. Винаги сме поддържали умерената позиция за това, че Украйна трябва да има своята европейска перспектива. А какво следва с този конфликт – следва един замразен конфликт, който ще намали въобще възможността на Украйна за европейска интеграция.
Европа трябва да вземе по-ясно решение какво ще прави по-нататък с усложняване на санкциите срещу Русия. Икономическият натиск е начин за промяна на политиката на Москва, категорична е Грозданова.
Позицията на Валери Жаблянов от БСП е против резолюцията. Той обясни:
Против резолюцията на ПАСЕ гласуваха 68 депутати. Беше подготвена резолюция от мониторинговия комитет на ПАСЕ, който е с председател социалист от Австрия. Тази резолюция беше съгласувана в рамките на комитета. Основната точка в нея беше да бъдат възстановени правомощията на руската делегация да гласува и да работи пълноценно в ПАСЕ. Резолюцията беше променена в последния ден преди гласуването от извънредно силния натиск на депутати от Великобритания и други представители на консервативната и умерената десница в Европа, като беше вкаран допълнителен текст към резолюцията, в който се предвиждаше отнемане на правата на руската делегация до юни. Първоначалната резолюция беше изменена в хода на подготовката й. В първоначалния вариант на резолюцията е записано, че трябва да бъде насърчен диалога като единствен изход за решаване ситуацията в Украйна. /…/ Позицията на социалистите е, че без всички форми на диалог с Русия е невъзможно да бъде постигнат не само мир в Украйна, а невъзможна нормализация на политическите отношения в Европа. Участието на руските делегати в работата на ПАСЕ е една от формите за осъществяване на този диалог.
Резолюцията не разглежда ролята на Украинската страна в конфликта. Такава едностранна резолюция не може да донесе мир, категоричен бе Жаблянов. По думите му военно решение за Украйна няма, необходим е диалог:
Българският национален интерес налага в Украйна да се подкрепи мира, а не войната.
Относно подкрепата на правителството на Пламен Орешарски за икономическите санкции спрямо Русия, Жаблянов коментира: Това беше коалиционно правителство. БСП прие декларация на националния си орган, където е изложено, че БСП е против налагането на санкции в Украйна и против търсенето на военно решение. БСП нямаше мнозинство не само в парламента, но и в правителството по този въпрос.
В заключение Жаблянов каза: ЕС доброволно се отказа от шансовете, които имаше, да играе своя собствена роля, да има собствена политика. Сега ЕС в следващите месеци, може би година, ще следва политиката на САЩ в Украйна. Въпросът в Украйна занапред очаквам да се реши между САЩ и Русия. За съжаление, Европа е далече от политическата си еманципация – това е изводът от украинския конфликт. Очевидно е, че сегашното украинско правителство не е самостоятелно, то е марионетен режим. Ако Европа иска да промени своята политика, своята линия, се нуждае от нова източна политика, от нови отношения с Русия. Не виждам как сегашните политици на Европа ще пристъпят към това.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.